Ultra Yüksek Çözünürlüklü Ay Fotoğrafı

09.09.2020 / Bilim / Teknoloji / Genel

Astrofotograf Andrew McCarthy, arka bahçesinden çektiği yüksek çözünürlüklü ay fotoğrafı ile astronomi tutkunlarına yeni bir bakış sunuyor.

Ultra Yüksek Çözünürlüklü Ay Fotoğrafı

Ayın 85 megapiksellik bu efsanevi görüntüsü beklenebilecek tüm görkemli ayrıntıları gösteriyor. Yüzeyindeki tüm kraterleri ve coğrafi şekilleri incelemek için görüntünün üzerinde saatlerce oyalanabilirsiniz.

Toplamda 24.000 fotoğrafın birleştirilmesiyle oluşturulan bu görüntü için Andrew McCarthy, 2000 mm'ye ayarlanmış bir teleskop kullanarak 45 dakika boyunca çekim yaptı. Daha sonra post prodüksiyonda en iyi kareleri seçerek fotoğrafı son haline getirdi.

andrew mccarthy ultra high definition moon, yüksek çözünürlüklü ay fotoğrafı

Çok yüksek kare hızları için tasarlanmış özel bir kamera kullandığını ve böylece dakikalar içinde yüz binlerce çekim yapabildiğini ifade eden McCarthy şunları da ekliyor:

RAW çerçevelerini Photoshop'ta birleştirdiğim yığılmış dosyaları dışarı atarak hizalayan ve istifleyen bir yazılım kullanıyorum. Ayrıca veriler üzerinde çeşitli keskinleştirmeler yapan programları çalıştırıyorum ve yığılmış görüntüler çok yüksek kaliteli olduğundan, parazit ve yapaylık üretmeden keskinleştirmeden net ayrıntılar elde edebiliyorum.

Fotoğrafın tam boyutu olan 85 megapiksel versiyonu, McCarthy’nin Patreon hesabından satın alabilirsiniz.

andrew mccarthy ultra high definition moon, yüksek çözünürlüklü ay fotoğrafı 2

andrew mccarthy ultra high definition moon, yüksek çözünürlüklü ay fotoğrafı 3