Umudun Koşucusu: Terry Fox

13.12.2021 / Spor / Biyografi

18 yaşında bacak kanserine yakalanan Terry Fox, kesilen bacağına rağmen 5000 kilometre koşarak “Umut Maratonu”nu tamamlamıştır.

Umudun Koşucusu: Terry Fox

1958 doğumlu Kanadalı atlet Terry Fox, Umut Maratonu adlı koşusu ile Kanada’yı baştan aşağıya koşmuştur. 143 gün süren koşuda 3.339 mil yol katetmiştir.

18 yaşında yakalandığı bacağındaki kemik kanseri nedeniyle dizinin 15 santimetre üzerinden bacağı kesilen atlet Terry Fox, protez bacağı ile Umut Maratonu adını verdiği koşusunu tamamlamıştır.

Yaptığı bu inanılmaz koşuyu kanser araştırmalarında kullanılmaz üzere bağış toplamak için yapan Terry Fox, amacına ulaşmış ve 24 milyon dolar bağış toplamıştır.

umudun koşucusu john terry

Koşuyu tamamladıktan sonra durumu iyice kötüleşen Fox için Papa II. John Paul’da dua ettiğine dair bir telgraf yayımladı.

Terry Fox’un 28 Haziran 1981 yılında pnömoni yüzünden komaya girdi ve hayatını kaybetti. Bu kayıp ardından Kanada hükümeti bayrakları yarıya indirme kararı aldı. Sadece devlet adamları için yapılan bu tören Kanada’da ilk kez bir sivil için yapılmış oldu.

Kanada'nın en ünlü isimlerinden birisi olan Terry Fox adına her sene Eylül ayında yarışmalar düzenlenmektedir.