Ünlü Japon Şefin Wagashi Tatlıları

16.09.2020 / Yiyecek / İçecek / Kültür / Sanat

Japonya’da popüler bir şekerleme tarzı olarak bilinen nerikiri wagashi (Japon tatlıları), dünya için adeta kültürel bir hazinedir.

Ünlü Japon Şefin Wagashi Tatlıları

Japonya'da Edo döneminde icat edilen ve günümüze kadar gelen geleneksel ikramlar tipik olarak mochi (dövülmüş pirinç), anko (azuki tatlı kırmızı fasulye ezmesi) ve meyve kullanılarak yapılıyor. Yumuşak malzemeler, şeflerin wagashi'yi her türden heyecan verici tasarıma dönüştürmesine olanak tanıyor. Ancak wagashi sanatını yeni bir yaratıcılık düzeyine taşıyan bir şekerleme kralı var.

Kanagawa eyaleti Shonan kasabasındaki Wagashidokoro Kisshoan adındaki tatlı dükkanının sahibi Kurokazu, doğadan ilham alan sevimli wagashiler yapıyor. Usta fırıncı, koshian (pürüzsüz kırmızı fasulye ezmesi) ile yapılan sevimli sarı papağanlar ve mavi muhabbet kuşları, yuzu-an (yuzu aromalı fasulye ezmesi) ile yapılan yeşil muhabbet kuşları yaparak bu kültürü çok farklı bir boyuta taşıyor. En son yaptığı, canlı renklerle güzelce dekore edilmiş tombul küçük kuşlar ise yemeye kıyılmaz nitelikte.

Oluşturduğu şekerlemeler yalnızca kuşlardan ibaret değil tabi ki. Pek çok türden wagashi karakteri oluşturan ünlü şef, kirpi balığına benzeyen tatlılarının yanında dile olduğu kadar göze de hitap eden çiçekli atıştırmalıklar da yapıyor.

Kurokazu'nun wagashisine göz atmak için Instagram ve Twitter hesaplarını takip edebilir, bazı çalışmalarına göz atmak için aşağı kaydırabilirsiniz.

kurokazu wagashi japanese bakery bird, kuş

kurokazu wagashi japanese bakery bird kirpi balığı

kurokazu wagashi japanese bakery bird rabbit, tavşan

kurokazu wagashi japanese bakery bird flower, çiçek

kurokazu wagashi japanese bakery bird flower, çiçek

kurokazu wagashi japanese bakery bird balkabağı

kurokazu wagashi japanese bakery bird flower, çiçek

kurokazu wagashi japanese bakery bird kirpi balığı

kurokazu wagashi japanese bakery bird

kurokazu wagashi japanese bakery