Uzayda Bile Hayatta Kalabiliyor

13.09.2019 / Bilim / Teknoloji / Çevre

En büyüğü bir milimetre olan Tardigrad, dünyanın en dayanıklı hayvanı olarak biliniyor. Bu canlı türü uzayda bile yaşayabiliyor.

Uzayda Bile Hayatta Kalabiliyor

Diğer adı su ayısı olan Tardigrad, zor şartlar altında hayatta kalma özelliği ile bilinen mikro hayvan olarak da geçiyor. Tardigrad adlı bu canlı o kadar dayanıklılar ki uzay boşluğunda bile yaşayabiliyor. Yapılan araştırmalarda +151 ile -200 derece sıcaklıklarda bile yaşayabildikleri görülmüştür.

tardigrad gif

İnsanların yalnızca 5-10 Gy gama ışınına maruz kalması bile ölümcül iken, su ayıları bu testlerden 5000 Gy gama ışını ve 6200 Gy ağır iyonik müdahaleye rağmen yaşamsal faaliyetlerini devam ettirmeyi başarmıştır.

tardigrad

Tardigrad, mikroskobik bir canlıdır. Animalia ailesinin Tardigrada şubesine dahil olan bu canlı, Heterotardigrada ile Mesotardigrada ve Eutardigrada sınıflarına da dahildir. Tardigradlar, silindir şeklindeki vücutları ve uç başlı formları ile 8 bacağa sahip mikroskopik canlılardır.

tardigrad

Dişi ve erkek olarak iki cinse sahip olan bu canlı türü solunum yapmama özelliği ile de dikkat çekiyor. En çok tatlı sularda rastladığımız bu canlı türü son yıllarda yapılan araştırmalara göre toprakta da üreyebiliyor ve yaşayabiliyor.