Uzun Bir İlişki İçin 11 Altın Kural

18.12.2019 / Genel

Bir ilişki kurmak muhteşem bir deneyim olsa da bu süreci uzun yıllar sürdürme isteğinin müthiş bir özveri gerektirdiğini herkes biliyor.

Uzun Bir İlişki İçin 11 Altın Kural

Her ne kadar ruh ikinizi bulduğunuzu düşünseniz de, insanların doğumundan bu yana yaşadığı çevre, edindiği arkadaşlıklar, aynı olayda karşılarına çıkan farklı tepkiler, ilgi duyulan alanlarda edinilen tecrübeler ya da duygusal eğilimleri gibi pek çok sebepten dolayı eş adayınızla pek çok konuda ayrılık yaşayabilirsiniz. Bu oldukça doğaldır.

uzun ilişkinin sırrı nedir, uzun süreli ilişkiler neden biter

Fakat tüm bunlar sizde şu düşünceleri uyandırır: “Uzun süreli ilişkinin sırrı nedir?”, “Bunu başaran çiftler nelere dikkat ediyor?” ve belki en önemlisi “Uzun süreli bir ilişkiyi temellendirmeye çalışırken aynı zamanda mutluluğu yakalayabilir miyiz?”.

Aslında bu durum sandığınız kadar zor değil fakat bazı ufak nüanslara dikkat etmenizde fayda var. İşte size bu sırrın kapısını aralayacak 11 altın kural:

Mükemmel Zamanlamayı Yakalayın

Geçirdiğiniz güzel zamanlardan dolayı karşı cinsten birini arkadaştan öte görmeye başlayabilirsiniz. İlişkinizi bir tık öteye taşımak için açılabilir ve belki de ilginizden dolayı geri çevrilmeyebilirsiniz. Fakat burada asıl önemli olan, açıldığınız kişinin de gerçekten bir sevgi açlığının olmasıdır.

ilişkide altın kurallar, mükemmel zamanlamayı yakalayın

Sadece gerçekten iyi anlaştığınız için bir denemeye girişiyorsanız muhtemelen bu deneme başarısız olacaktır. Ama eğer karşı cinsle birlikte aynı sevgi arayışı içindeyseniz, işte o zaman mükemmel zamanlamayı yakalamış olursunuz ve harika bir ilişkinin başlangıcını yapabilirsiniz.

Yavaştan Alın

Daha önce tanıdığınız biri olsun ya da olmasın, birbirinize karşı hislerinizi açtıktan sonra her şey biraz daha farklı hale gelecektir. Dolayısıyla detaylı bir şekilde tanıma evresini ağırdan alarak hem her şeyin tadına daha fazla varabilir hem de gözünüzden kaçan şeylerin olup olmadığını analiz edebilirsiniz.

ilişkide temel kurallar, yavaştan alın

Öncelikle bir yerde bir şeyler içerek başlayabilir, sonraki buluşmada bir parkta gezebilir, ardından yemek için randevulaşabilir ve sonunda daha eğlenceli ortak aktivitelere katılabilirsiniz.

Kendiniz Olun

Hoşlandığınız kişiyi belki de uzun süredir tanıyorsunuz ve ona olan hayranlığınızdan dolayı sevdiği ve sevmediği tüm şeylere hakim oldunuz. Yine de, sırf o kişi hoşlanıyor diye, kendi kişiliğinizin dışına çıkmaya çalışmayın. Dürüstlük bir ilişkideki en temel şeydir ve zorla ya da isteksizce yaptığınız şeyler bir gün ortaya çıkabilir.

Bunun yerine, size yatkın olan ilgi alanlarına odaklanın ve daha büyük bir heyecanla onu daha derinden keşfedin.

Birbirinize Saygı Duyun

Saygı, tüm iletişimin ve ilişkilerin temelini oluşturur. Karşı cinsle olan ilişkilerde ise bu bir tık daha önemlidir çünkü uzunca bir zamanı birlikte geçirme amacıyla bir aradasınızdır. Bu nedenle iki taraf da birbirinin kötü özellikleri görmek yerine iyi özelliklerini ön plana çıkarmak zorundadır.

Unutmayın, kimse mükemmel değildir!

Dürüstçe ve Sürekli Bir İletişim Kurun

Uzun süreli ilişkilerde zaman zaman tatsızlıkların olması kaçınılmazdır. Ama bu durumun oluşmasındaki en büyük sebep yanlış anlaşılmalardır. Ya da kırgınlığınızdan dolayı durumun düzeltilmesi için fırsat tanımamanız işi sandığınızdan fazla uzatır. Çünkü genellikle bu tür durumlarda kırılan kişinin zihnini okumak oldukça zorlaşır.

uzun süreli ilişki kuralları, dürüstçe ve sürekli bir iletişim kurun

İşte bu yüzden iletişim sihirli bir anahtar gibidir. Her ne kadar kolay olmasa da, olayları yaşadığınız süreç içerisinde birbirinize karşı dürüst olursanız, hem bir şeyleri doğru anlamak hem de düzeltmek için bolca fırsat yaratabilirsiniz.

Benzer İlgi Alanlarınızı Ortaya Çıkarın

Bir ilişkiye başladığınızda, çevrenizdekiler hangi ortak noktalarda bir araya geldiğinizi merak eder ve ısrarla her noktada uyuşmanız gerektiğini söyleyebilirler. Fakat siz çift yumurta ikizi değilsiniz ve tamamıyla aynı şeylerden hoşlanıyor olmanız çok düşük bir ihtimal.

doğru ilişki kuralları, benzer ilgi alanlarınızı ortaya çıkarın

Yine de belli bir düzeyde uyumluluğa ihtiyacınız var ve hobilerinizin ya da çıkarlarınızın birbirinizle en iyi şekilde uyuşuyor olması gerekmekte. Mesela, gideceğiniz tatil yerinin belirlenmesinde istekleriniz etkili olacaktır ama biriniz güneşlenmek biriniz de delice yüzmek istese bile bunu aynı yerde yapabilirsiniz.

Ortak Hedefler Belirleyin

Hayatınız devam ettiği sürece öğrenmeye ve keşfetmeye devam edersiniz. Dolayısıyla kendinizi mevcut ilgi alanlarınızla sınırlandırmak doğru olmaz.

Partnerinizle birlikte ortak hobiler ve hedefler belirleyerek, yeni tecrübeler edinebilirsiniz. Bu şekilde birlikte hareket etmenin keyfine de varabilirsiniz.

Kimya Uyumuna Dikkat Edin

Her ne kadar benzer ilgi alanlarına ve ortak hedeflere sahip olsanız da, parterinize tarif edemeyeceğiniz hisler de barındırmanız gerekir. Eşinizin size hem duygusal hem de fiziksel olarak çekici gelmesi, normalde haz almayacağınız ya da çok hoşlanmadığınız şeylerin olduğu durumların da önemini yitirmesine sebep olur. 

Birbirinizi Şaşırtın

Bir ilişkide her şeyin mükemmel gittiğini düşünseniz bile, gelecekte bazı şeylerin monotonlaşmasından çekinmenizde fayda var. Eğer daima aynı kalıp içerisinde kalırsanız ya da kalıbınızı daha da dar hale getirirseniz tatmin duygunuzu oldukça yitirebilirsiniz.

mükemmel ilişki kuralları, birbirinizi şaşırtın

Bunun yerine tutkunuzu tazeleyecek yeni adımlar atın ve karşılıklı olarak birbirinizi şaşırtacak gizli silahlarınızı ortaya koyun.

Daima Gülümseyecek Bir Şeyler Bulun

Neredeyse her koşulda birlikte eğleniyorsanız, ilişkinizi büyük ölçüde tamamlamışsınız demektir. Gülmek bir insanı stresten uzaklaştıran en önemli şeylerden biridir ve kendisini güldürebilen bir insanla olmak paha biçilemez bir hediyedir.

ilişkinin altın kuralları, daima gülümseyecek bir şeyler bulun

Dolayısıyla böyle bir fırsatı yakaladıysanız hiç bırakmayın ve en ufak şeylerde bile birbirinize karşı gülümsemeyi unutmayın.

Birbirinizin Arkadaşlarıyla Tanışın

Birlikte eğlenebilmenin dışında herkesin bir arkadaş çevresi olduğunu da unutmamak lazım. Hayatınız boyunca süregelen dostluklarınızı bir kenara atmamalı ve bundan sonrası için partnerinizin arkadaşları ile de tanışmaya başlamalısınız.

Bu durum hem ilişkinizi derinleştirecek hem de size eşinizin bilmediğiniz yönlerini gösterme şansı doğuracak. Arkadaş çevresinde daha doğal davranma dürtüsü olan insanlar, size pek çok ipucu verebilir.

ilişkinin 11 kuralı, birbirinizin arkadaşlarıyla tanışın