Uzun Pozlama Nasıl Yapılır

20.8.2018 / Bilim / Teknoloji

Uzun pozlama yöntemini herkes Photosop ile yapıldığını düşünür. Oysa durum çok farklı. Hadi gelin ve bu pozlamayı beraber inceleyelim.

Uzun Pozlama Nasıl Yapılır

Fotoğraf ile ilgilenen herkes mutlaka bu pozlama ile karşılaşmıştır. Genelde Photoshop kullanılarak yapıldığı sanılsa da, aslında uzun pozlama ile yapılıyor. Photoshop kullanmadan da kıvılcımlar saçan çember fotoğrafı çekebilirsiniz.

Öncelikle bu tarz bir çekim yapmak istiyorsanız en azından yarı profesyonel bir makineye sahip olmalısınız. Ayrıca uzun pozlama yapacağınız için bir adet de tripotunuzun olması gerekiyor. Eğer tripotunuz yok ise, çekimi yapacağınız alanda makinenizi sabitleyecek bir yer bulmalısınız.

Teknik ekipmanları hazırladıktan sonra sıra geldi işin püf noktasına. Işık kaynağını oluşturabilmek için çelik yün kullanmanız gerekecek. Bir de çelik yünü sallayabilmeniz için yaklaşık 2 metre uzunluğunda bir tele ihtiyacınız var. Telin ucuna çelik yün sararken dikkat etmelisiniz. Ne çok sıkı olmalı ne de bol olmalıdır. Tam orta kararda yün kullanmalısınız.

Elinizdeki makineye göre pozlama ayarlarınızı yapmanız gerekiyor. Fakat ISO değerinizi mutlaka 100 de tutun. Çelik yün kolay yanmıyor. Yakmak için biraz uğraşacaksınız. Son olarak ortamın karanlık olduğundan emin olmalısınız.

Artık çekime hazırsınız. Kadrajınız bol olsun.