Vahşi Hayvanların Asil Portreleri

08.06.2022 / Fotoğraf: Brad Wilson / Kültür / Sanat / Çevre

“Otantik bir karşılaşma” kavramıyla hareket eden fotoğrafçı Brad Wilson, on yıldan fazla bir süredir hayvan resimleri çekiyor.

Vahşi Hayvanların Asil Portreleri

Hayvanat bahçeleri ve vahşi yaşam koruma alanları ile çalışan sanatçı, kaplandan file, penguenden kanguruya kadar birçok canlıyı stüdyosuna getiriyor ve onları siyah bir arka plana yerleştirip herhangi bir devlet insanının layık olduğu bir portre çekiyor. Şimdi ise en iyi çalışmasını The Other World: Animal Portraits (Öteki Dünya: Hayvan Portreleri) adlı yeni kitabında bir araya getiriyor.

Brad Wilson, bu hayvanları stüdyosuna getirdiğinde, onların doğal davranmalarına izin veriyor. Büyü bu ortamda gerçekleşiyor. Wilson aslında çalışmalarını “organize kaosun ortasında çok az gerçek kontrolü olan meditasyonlar” olarak tanımlıyor. Zamanının %99'unu gözlem yaparak ve sadece %1'ini deklanşöre tıklayarak geçirdiğini söylüyor.

Bir fotoğrafı hak eden o kısacık anları ayırt edebilme yeteneği sayesinde her hayvanın ruhunu yakalayan popüler sanatçı, portre çalışmaları ile ilgili şunları söylüyor:

Vahşi yaratıkları bu şekilde tasvir etmek, kimliğin altında yatan doğayı; insan olmanın ve hayvan olmanın ne anlama geldiğini sorgulamamıza yardımcı oluyor. Ortaya çıkan görüntü, izleyiciye güçlü bir yakınlık ve otantik bir karşılaşma duygusu sunuyor. Normalde vahşi doğada, hatta tutsak ortamlarda bile mümkün olmayan bir deneyim.

Wilson, yeni kitabıyla insanların, hayvanların karmaşıklığı hakkında daha derin bir anlayış kazanmasını umuyor. “Umarım kitap, vahşi akrabalarımız için değerli bir vasiyet, bir tür köprü olarak bize yalnız olmadığımızı, ayrı olmadığımızı hatırlatabilir…” diye ekliyor.

Her hayvanın bakışında kendimizden bir parça gördüğümüz ve bir zamanlar yaşadığımız dünyaya kısa bir bakış attığımız bu muhteşem çalışmalarından bazılarına göz atmak için galerimizi ziyaret edebilir ve daha fazlası için Brad Wilson’un Instagram hesabını takip edebilirsiniz.

Brad Wilson WildLife Animal Portrait Photohraphy Gallery