Val Kilmer Yapay Zekayla Sinemaya Döndü

09.06.2022 / Sinema / Bilim / Teknoloji

Yapay Zeka, Val Kilmer'ın "Top Gun” filmindeki ikonik rolü Iceman’i, serinin yeni filminde yeniden canlandırmasında yardımcı oldu.

Val Kilmer Yapay Zekayla Sinemaya Döndü

Geçtiğimiz günlerde sinemalarda boy gösteren Top Gun: Maverick filmi, gişede tozu dumana katarak kritik bir başarı elde etti. Film eleştirmenlerinin ve sinemaseverlerin en çok takdir ettiği nokta ise, 1986 yılındaki ilk filmin unutulmaz karakteri Iceman’i canlandıran Val Kilmer’in, bu filmde de rol alması oldu.

Kilmer'in Maverick kadrosunda yer almasının bu kadar sevinçle karşılanmasının iyi bir nedeni var. Yıldızın büyük sağlık sorunları vardı; 2015 yılında gırtlak kanseri teşhisi kondu ve o zamandan beri kemoterapi, radyasyon ve trakeostomi geçirdi. Tedaviler ses tellerine zarar verdi ve konuşma yetisini kalıcı olarak değiştirdi.

Kilmer için 1986'dan beri işler değişmiş olsa da, Maverick yapımcısı Jerry Bruckheimer ve yazar Christopher McQuarrie, Iceman mirasını layıkıyla onurlandıran bir an yaratmaya kararlıydı. Yapay zeka, makine öğrenimi yoluyla Kilmer'in hastalık öncesi sesiyle konuşmasını mümkün kıldı. Sonantic şirketi, “sesinin arşiv görüntülerini” kullanarak oyuncunun geçmiş konuşma biçimini modelleyebildi ve onu filmde kullandı.

Filmin San Diego’daki galasında konuşan yapımcı Bruckheimer, olanları şöyle özetliyor:

Val'i aradık ve fotoğrafta yer alması için onunla tanışmak istediğimizi söyledik. Ve çok heyecanlandı. Tom (Cruise) da filmi onsuz yapmayacağını söylemişti. Dolayısıyla, bunu yapabilmesi ve senaryo üzerinde bizimle birlikte çalışması, orada olması ve bunun bir parçası olması… Onu filme aldığımızda gerçekten duygusal bir gündü.

Ikonic Iceman Val Kilmer Top Gun Maverick Movie