Verimliliği Etkileyen Teknolojik Öğeler

28.03.2022 / Genel

Bir iş yerinde çalışan kişilerin verimli çalışabilmesi için onlara sunulan teknolojik öğeleri kesinlikle işyeri odaklı kullanmaları gerekir.

Verimliliği Etkileyen Teknolojik Öğeler

Günümüzde iş yerlerinde “kafa dağıtmak” için birazcık kaçamak yapmak isteyen çalışanların ilk tercihi internet ortamı olmaktır. Ne yazık ki “birazcık kafa dağıtmak” için girilen internet ortamı uzun zaman kayıplarına sebep olmaktadır.

Sosyal Medya’nın Olumsuz Etkisi

İş yerlerinde çalışan kişiler iş yerlerine ayırmaları gereken zamanda sosyal medya da dolaşırsa, iş yeri kurallarına uymaz hem de hiç etik davranış değildir. Sosyal medya günlük hayatta olduğu gibi iş hayatınızı da olumsuz etkileyebilir.

Sosyal medya hesaplarında fazla vakit geçiren personeller iş yerlerinde her zaman dikkatleri üzerlerine çekerler. Bu da iş yerleri ile bağlarının kopmasına ve işsiz kalmalarına sebep olur. Bu gibi sorunların yaşanmaması için iş yerleri genelde filtreleme kullanırlar. Yine de mobil ağlarda bu filtrelemeler işe yaramamaktadır.

Online Oyunların Olumsuz Etkisi

Günümüzde hemen hemen herkes online ortamda oyunlar oynamaktadır. Alışkanlıktan öte bağımlılık seviyesinde oyun oynayan kişiler iş yerlerinde kullanmaları gereken zamanı doğru kullanamadıkları için bir günde bitmesi planlanan işleri genelde birkaç günde bitirirler.

Oyunların en kötü etkisi de beyninizi etkiliyor olmasıdır. Oyun oynamadığınız zamanlarda bile aklınız hep oyunlarda oluyor. Gün içerisinde bir sonra ki yapacağınız hamleyi planlıyor olacaksınız. Aklınızı işe vermekten çok oyuna vereceksiniz. Buda işverenlerin asla tercih etmeyeceği “verimsiz personel” olmanızı sağlayacaktır.

Haber Sitelerinin Olumsuz Etkisi

Mesai içerisinde bilgisayar başında en çok ziyaret edilen sitelerin başında haber siteleri gelmektedir. Çalışanlar birçok haber sitelerini okumak isterken saatlerini kaybederler. Okudukları haberleri tekrar tekrar farklı yazarlardan okuyabilirler.

Bazı haberler içerisindeki tıklamalar ile başka haberlere yönlendirince o haberden ayrılmak oldukça zor oluyor. Üstelik video haberlerde geçirilen vakit daha fazla olmaktadır.

Ayrıca Bakınız