Volkswagen Tarihi

23.05.2022 / Tarih / Genel

Dünyada ve ülkemizde en çok tercih edilen alman arabası markası Volkswagen'in kuruluş hikâyesini sizler için derledim.

Volkswagen Tarihi

Volkswagen AG, halk tipi otomobil üretimi için Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi tarafından 1937 yılında Almanya’da Alman Otomotiv Birliği’ne kurdurulan otomobil markası. Markanın adının Almanca anlamı “halkın arabası”.

Volkswagen,1940 yılında savaş gücünün artırılması, füze, kara ve hava araçları üretimi için sanayi gücünün ordunun emrine verdi. Şirketin denetimini II. Dünya Savaşı’ndan sonra Maliye Bakanlığı, Federal Almanya Cumhuriyeti, Millî İktisat Bakanlığı, Aşağı Saksonya Hükümeti, fabrika yönetici ve personeli temsilcilerinden oluşan 15 kişilik kurul üzerine almıştır.

İlk hava soğutmalı motor sistemini Volkswagen üretti. Bunun nedeni ise II. Dünya Savaşı’nda su soğutmalı motorların Rusya’nın sert iklim şartlarına uygun olmaması.

1948’de Heinz Nordhoff tarafından yeniden teşkilatlandırılan Volkswagen 1950 yılında başlangıç seviyesinde ki üretim olanağına tekrar dönmüştür. Marka 1953 yılında Batı Almanya’nın en çok otomobil üreten firması haline geldi.

VW, Alman halkını otomobil sahibi yapmak amacıyla yapılan Adolf Hitler’in en kapsamlı projesi olarak kabul ediliyor.

Uluslararası Piyasaya Girişi

Şirket, 1980’li yıllarda uluslararası piyasaya genişleme hedefleri doğrultusunda çalışmalarına hız verdi. Uluslararası alanda faaliyetlerine başlamadan önce ise ürün çeşitleri tamamen modernleştirdi.

1983’ün Ağustos’unda sıra, en çok talep gören modelin yenilenmesine gelmişti ve ikinci nesil Golf, birincisi gibi büyük ilgiyle karşılandı. Benzinli ve Dizel motorlarının yanı sıra yeni Golf’un bir de çevre kirlenmesini önleyen katalitik egzoz sistemli tipiyle sipariş etme seçeneği vardı.

Popüler olan GTI modeline Mayıs 1985’te yüksek performanslı 16 supaplı bir motor ilave edildi. Kısa zamanda ise uluslararası otomobil sporundaki başarıları gündeme geldi. Golf GTI 16V 1986 yılında Grup A Dünya Ralli Şampiyonu oldu.

1990’lı yıllara gelindiğinde ise diğer markalara göre oldukça inovatif bir dönem olmuştur. Özellikle Güney Kore ve Japon pazarının Amerika, Avrupa ve diğer pazarlara girmesiyle Volkswagen’in daha stratejik davranmasını gerekli kılmış. Golf MK2 modeliyle ün salmış ve ciddi boyutta kar marjına ulaşmıştır. Bu dönemde ayrıca D segmenti Passat modelini de ihmal etmemiş ve D sınıfı otomobiller arasında yerini almıştır. 1990’lı yılların sonunda ise yeni Passat ve Golf modelini tanıtmış. Volkswagen’in B sınıfı otomobiller arasına ise Polo modeliyle giriş yapmıştır.

Hitler’in her Alman ailesinin bir otomobil sahibi olma düşüncesi doğrultusunda, Porsche tarafından tasarlanıp üretilmeye başlanan oldukça ekonomik ve kullanışlı olan model. Türkiye’de tosbağa veya kaplumbağa (İngilizcede Beetle yani böcek) olarak bilinmektedir. Bu model sayesinde markanın ünü tüm dünyaya yayıldı. 20 milyondan fazla üretilen modelin üretimi 2003 yılında bitmiştir.

Volkswagen Logosunun Anlamı

Almanca “halk” anlamına gelen “volks” kelimesiyle araba anlamına gelen “wagen” kelimesinin baş harflerini üst üste koyup boyutsal olarak birleştirerek bugünkü amblem meydana gelmiştir.

Volkswagen Grubu Bünyesinde Bulunan Markalar

 • Volkswagen
 • Audi AG
 • SEAT S.A.
 • Škoda Auto
 • Bentley Motors Limited
 • Bugatti Automobiles SAS
 • Automobili Lamborghini S.p.A.
 • Porsche AG
 • Ducati Motor Holding S.p.A.
 • Scania AB
 • MAN Truck & Bus AG