Whatsapp'ın Kurucusundan Korkunç İtiraf

28.9.2018 / Bilim / Teknoloji / Genel

Popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp’ın kurucu ortaklarından Brian Acton, şirketi Facebook’a sattığı için pişman olduğunu açıkladı.

Whatsapp'ın Kurucusundan Korkunç İtiraf

2009 yılında Jan Koum ve Brian Acton tarafından kurulan internet tabanlı mesajlaşma uygulaması, akıllı cihazların artması sonucu bir hayli popülerlik kazanmıştı. Dünya genelinde en çok kullanılan uygulama olunca da Facebook tarafından 19 milyar dolar karşılığında 2014 yılında satın alınmıştı.

Whatsapp’ın satışı ile ilgili açıklamalarda bulunan Acton, şu sözleri söyledi:

O gün kullanıcılarımın gizliliğini sattım… Her gün bu kararın ağırlığıyla yaşıyorum. Kullanıcılarımın gizliliğini daha büyük bir fayda elde etmek için sattım. Bir seçim yaptım ve her gün bununla yaşıyorum. Facebook gibi bir firmaya eserimi teslim ettiğim için pişmanım.

850 Milyon Dolarından Vaz Geçti

2018 yılı başlarında Facebook ile ilgili patlak veren Cambridge Analytica skandalından sonra bir diğer sosyal medya devi olan Twitter üzerinden #DeleteFacebook kampanyası başlamıştı. Bu kampanyaya destek olan Acton, 2017 yılında Facebook’tan istifa ederek ayrıldı. İstifasının ardından 850 milyon dolarlık hisse senedi opsiyonundan da vazgeçtiğini açıkladı. Konu ile ilgili yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Facebook, 2012 yılında Instagram’ı 1 milyar dolara satın almıştı. Olaylardan sonra Instagram’ın kurucu ortakları da Facebook’tan istifa ederek ayrılmışlardı.

Facebook

Facebook’tan Cevap Gecikmedi

Geçtiğimiz Mayıs ayı içerisinde Whatsapp’ın bir diğer kurucu ortağı olan Jan koum’da istifa kararını açıklamıştı. Bu istifalardan sonra Facebook derinden sarsıldı.

Brian Acton’ın yapmış olduğu açıklamalarda Facebook yönetimine yönelik olarak  “Onlar iyi iş insanları. Ancak benim kabul etmediğim bir dizi iş pratiğini, ilkelerini, ahlakını ve politikalarını temsil ediyorlar.” sözlerini söylemiş ve bunun ardında David Marcus, Acton’ı şirketin iş hedeflerini yavaşlatmakla suçlayarak, “Bana göre, sizi bir milyarder yapan insanlara ve şirkete saldırmak, aslında tamamen bir düşük sınıf standardı göstergesi” diyerek cevap verdi.