Whatsapp'ın Kurucusundan Uyarısı

7.06.2018 / Bilim / Teknoloji / Genel

Veri ihlali iddiaları sonucu sosyal medyada başlatılan 'Delete Facebook' (Facebook'u silin) kampanyasına WhatsApp'ın kurucusu da destek verdiğini açıkladı.

Whatsapp'ın Kurucusundan Uyarısı

Merkezi İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Cambridge Analytica adlı veri analiz şirketinin yaklaşık 50 milyon Facebook hesabından veri topladığı ve bu verileri ABD seçimleri ve Brexit referandumunu etkilemek için kullandığı iddiasının yankıları sürüyor.

Tüm dünyada patlak veren bu skandalın ardından sosyal medyada 'Facebook'u silin' kampanyası başlamış oldu. Bu kampanyayı destekleyenlerin sayısı bir hayli artarken Whatsapp’ın kurucusu da destekleyenlerin arasına katıldı.

WhatsApp'ın kurucusu Brian Acton, sosyal medyadaki 'Delete Facebook' (FacebooK'u silin) kampanyasına destek veren isimlerden bir tanesi oldu. Sosyal medya devi Facebook, 2014 yılında WhatsApp'ı 19 milyar dolar karşılığında satın almıştı.

Yaşanılan bu skandaldan sonra veri analiz şirket Cambridge Analytica'nın CEO'su Nix'e görevden alındı.

Facebook'tan kişisel verileri izinsiz şekilde aldığı öne sürülen analiz şirketinin en tepedeki yöneticisine ait gizli çekilen görüntüler, verilerin ABD başkanlık yarışında Trump'ın lehine kullanıldığını ortaya koydu.

Facebook bu olayın ardından bir günde 43 Milyar dolar zarar ederek rekor kırdı. Ayrıca Facebook’un sahibi olan Mark Zuckerberg'in de kişisel serveti bugün 5 Milyar dolardan fazla zarara uğramış oldu.