Whatsapp'ta Hayat Kurtaran Bilgi!

25.05.2022 / Bilim / Teknoloji / Genel

Anlık iletişim platformu Whatsapp, teknolojinin kolaylıklarını ve güzelliklerini kullanıcılarına yansıtmaya devam ediyor.

Whatsapp'ta Hayat Kurtaran Bilgi!

Ancak, yazarak yapılan anlık iletişim, mecralardan âzâde olarak, zaman zaman netameli durumları da beraberine getirebiliyor.

Kendi deneyimlerimden yola çıkarak ‘Daha önce bilseydim belki de kullanabilirdim.’ dediğim bir özelliği “Yeni mi öğrendin?” demeyeceklerle paylaşmak istedim. Kim bilir, belki başka birinin de işine yarayabilir…

Whatsapp gruplarında, bir süre iletişim kurmak istemediğiniz, hatta söz konusu kişi veya kişilerle dijital olarak bile aynı ortamda olmak istemediğiniz bir an gelebiliyor. (Bilmiyorum, belki de sadece bana öyle geliyordur!?). Böyle bir durumda kaldığınızda platform artısı ve eksisi olan birkaç seçenek sunuyor.

Whatsapp rahatsız eden gruplar ve bildirimler

Birincisi “Grubu sessize al”mak. Faydası, gelen mesajlarda sesli uyarı yapmaması. Yeterli görüyorsanız meseleyi çözdünüz demektir. Ancak halen, onlarca / yüzlerce okunmamış mesajı görmek istemiyorsanız daha radikal bir aşama var. “Gruptan Çık”mak… Bu kökten çözüm, gerçekten çözümse problem yok.

Ancak, kapıyı çarpıp çıktığın yere geri dönmek mürevvetten değildir derler! (Derler değil mi?). Belki de gerçekten geri dönüp bakmayacaksınız bile… Ama gerçekten seçiminiz bu mu? Yoksa sadece geçici olarak çevrim dışı mı olmak istiyorsunuz? Eğer öyleyse Whatsapp’ta gruptan çıkmak zorunda değilsiniz.

Bu iki seçeneğin ortasında bir yerlerde duran ve kişiye göre değişmekle birlikte bence çok daha fonksiyonel olan bir seçenek daha var.

‘Sohbeti Arşivle’ Özelliği

Bu seçeneği kullandığınızda arşivlenmiş sohbetler “Arşivlenmiş” ismiyle geçer. Bildirim sesi gelmez, grubun ismini görmezsiniz, çoklarca mesaj uyarısı sizi rahatsız etmez, gruptan çıkmış olmazsınız, hatta isterseniz girip mesajları okuyabilirsiniz. Canınız isterse yüzyıllarca (!) bu şekilde devam edebilir, canınız isterse yine de çıkabilir yahut an olur yeniden “What's Up man/woman?” diyerek iletişiminize devam edebilirsiniz.

Whatsapp sohbeti arşivle özelliği