Yaprakların Üzerine Kesilen Çizimler

07.12.2020 / Kültür / Sanat / Eğlence

Kazakistanlı sanatçı Kanat Nurtazin, yaprakları detaylı bir şekilde kesip şekillendirerek muhteşem sanat eserleri oluşturuyor.

Yaprakların Üzerine Kesilen Çizimler

Dünyanın dört bir yanından yetenekli kağıt sanatçıları, ayrıntılı tasarımları oluşturmak için boş sayfaları kullanır. Nurtazin ise bunun yerine, hayvanların, insanların ve ünlü kurgusal karakterlerin çizimleri için tuval olarak çeşitli yapraklar kullanıyor.

kanat nurtazin leafcut art

Bir eserin en azından iki saat kesim işleminin sürdüğünü, hatta daha karmaşık çizimlerin daha fazla vakit aldığını belirten sanatçı, bitmiş kesitlerini masmavi gökyüzü, pembe sular, beyaz bulutlar ve gri şehir manzaralarının önünde fotoğrafladığını söylüyor ve ekliyor:

Yaprağın üzerinden ayrıntılı çizimler keşfetmeyi, onları ince bir el işçiliği ile ortaya çıkarmayı ve bu ikisini fotoğrafçılık sanatıyla harmanlayarak güzel bir arka planda çekimini yapmayı seviyorum. Fakat eserlerim o kadar hassas ki, rüzgar yönünde fotoğraf çekmek zorunda kaldığımda çoğunlukla bir süre sonra kırılıyorlar ve bu yüzden bir tane daha yapmam gerekiyor.

Fakat çizimlerini tekrar tekrar da olsa her yaprağın üzerine ustaca işlemesine değer. Bu birbirinden narin çalışmaları görmek için galerimizi ziyaret edebilir ya da daha fazlası için Kanat Nurtazin'in Instagram hesabını takip edebilirsiniz.

kanat nurtazin yaprak kesim sanatı galeri