Yargıtay'dan Gelinlik Kararı

12.04.2019 / Genel

Yargıtay, düğün hazırlıkları sırasında yaşanan ayrılık nedeniyle iade edilmek istenen gelinlikle ilgili emsal bir karara imza attı.

Yargıtay'dan Gelinlik Kararı

Nişan hazırlıkları sırasında ayrılan çiftler ile ilgili Yargıtay’dan emsal bir gelinlik kararı çıktı. Nişanı bozulan çift, özel dikim olmadığı ve kullanmadığı takdirde gelinliği iade edebilecek.

28 yaşındaki A.K. ile nişanlı olan 37 yaşındaki U.K. adlı bir genç, İstanbul Zorlu Center'de bulunan lüks bir gelinlik mağazasından İspanya'da hazırlanmış olan bir gelinliği beğendi. Ardından gelinliğin ücretini ödedi ve satın aldı.

Gelinlik Kararı

Aradan geçen kısa zaman diliminde nişanlısı ile ayrılan genç adam, gelinliği aldığı mağazaya gitti ve gelinliği iade etmek istedi. Mağaza yetkilisi ise gelinliği iade alamayacağını belirtince genç adam da soluğu İstanbul Tüketici Mahkemesi'nde aldı.

Tüketici Mahkemesi'nde görülen davada hâkim, gelinliğin sipariş üzerine özel olarak dikilmediği, yurt dışından gelecek olan ürünün mağazaya ulaşmadığı gibi kullanılmamış olmasını da göz önüne alarak damat adayının ödediği paranın iadesine karar verdi.