Yeni Başlayanlar İçin En İyi 5 Blog Platformu

25.07.2023 / Bilim / Teknoloji / Ekonomi

Yazılı içeriğe odaklanan blog web siteleri, çevrim içi günlük ya da bilgilendirici bir web sitesi olarak tanımlanabilir.

Yeni Başlayanlar İçin En İyi 5 Blog Platformu

Günümüzde herkes aklına takılan her konuyu arama motorlarında arıyor. Arama motorları da bu aramalara en uygun içerikleri kişilerin karşısına sunuyor. Bu içeriklerin büyük kısmı ise blog sitelerden oluşuyor.

Blog siteleri, web siteleri olarak değerlendirilmemelidir. Web siteleri; firmaların kendilerini tanıttıkları ve ara sıra haberler yayınladıkları tanıtım siteleridir. Sanal dükkân olarak da adlandırılabilirler. Blog siteleri ise; sürekli içeriklerin girildiği, bilgilendirme amaçlı yapılan sitelerdir.

Kendinize bir blog sitesi açacaksınız aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz.

WordPress

Dünya genelinde en popüler bloglama yazılımı olan WordPress, 2003 yılından beri varlığını sürdürüyor. Birçok blog sitesi WordPress alt yapısını kullanıyor.

WordPress ile bir blog sitesi kurmak için bir adet domain ve bir adet hosting almanız gerekiyor. Bu işlemlerin ardından ücretli / ücretsiz bir tema seçmelisiniz. Sonrasında giriş yapıp içeriklerinizi yazmaya başlayabilirsiniz.

WordPress’in kendisi ücretsizdir. İçerisinde barındırdığı binlerce ücretsiz eklenti ile tercih sebebiniz olabilir. Fakat panel kısmı kafanızı karıştırabilir. Bu kısmı öğrenmek için internette çok fazla araştırma yapmalısınız. Sadece içerik üretmek değil, aynı zamanda sitenizi de yönetmeniz gerekiyor. Bu konuda internette ücretli eğitimler de mevcuttur.

Blogger

Google tarafındna piyasaya sürülen Blogger, hızlı ve kolay bir şekilde blog web sitesi kurmanızı sağlar. 1999 yılında ortaya çıkan Blogger, 2003 yılında Google tarafından satın alındı.

Bloger’da ücretsiz bir blog açmak için yapmanız gereken tek şey, bir adet Google hesabı açmanızdır. Google alt yapısı kullanıldığı için de oldukça güvenli diyebiliriz.

Blogger, ücretsiz olmasının yanı sıra bazı dezavantajlara sahiptir. En başında da sınırlı tasarım yer alıyor. Blog sayfanızı istediğiniz gibi tasarlayamıyorsunuz. Sürekli güncellenmediği için de yeni özellikler bulunmamaktadır.

Tumblr

Diğer platformlara göre çok daha farklı bir yapıya sahiptir. Tumblr, tıpkı bir sosyal medya gibi kullanılabilen micro blog sitesidir.

Sınırlı özellikleri olan Tumblr, özel bir domain aldığınız zaman Premium üyelik olmadan işlem yapmanıza izin vermez.

Medium

Burada kendinize özel bir üyelik açıyorsunuz. Ardından makalelerinizi yayınlayabiliyorsunuz. Size özel bir domain hizmeti sunmuyor. Sadece içeriklerinizi yayınlayabiliyorsunuz.

Genellikle yazarlar, gazeteciler ve bloggerlar tarafından kullanılan medium da para kazanma durumunuz maalesef yok. Burada sadece kendi makalelerinizi yayınlayarak isminizi öne çıkarabilirsiniz.

Kabafii

Kabafii, bir çeşit makale yayınlama sitesidir. Yazı yazmayı seven herkesin tercih ettiği Kabafii, size özel bir link oluşturuyor. Burada sizin makaleleriniz yer alıyor.

Medium’un aksiye Kabafii’de yazdığınız her makale karşılığında puan kazabiliyorsunuz. Makaleleriniz okundukça puanınız da artıyor. Ardından biriktirdiğiniz bu puanlar karşılığında sistem üzerinde ücretsiz reklam verebilir ya da parayı nakit olarak çekebilirsiniz.

Kabafii’de üyelik ücreti alınmıyor. Ayrıca domain ve hosting gibi ücretler de ödemiyorsunuz. Platformun kendi tasarımı ve yazılım ekibi sürekli güncellemeler yapıyor.

Hiçbir ödeme yapmadan kendinize bir blog sitesi açmak ve buradan anında para kazanmaya başlanmak istiyorsanız hemen buraya tıklayarak üye olabilir ve içeriklerinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.