Yeşil Dedektör ile Havanıza Sahip Çıkın

8.8.2018 / Bilim / Teknoloji

Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak piyasaya sürülen Yeşil Dedektör mobil uygulaması ile kapalı alanlarda ya da sigara tüketiminin yasak olduğu yerlerde yasağı ihlal eden kişileri yetkililere şikâyet edebilirsiniz.

Yeşil Dedektör ile Havanıza Sahip Çıkın

Yeşil Dedektör uygulaması sayesinde artık dumansız hava sahanıza kavuşabilirsiniz. Gittiğiniz bir mekânda “Sigara İçilmez” tabelasını gördüğünüz halde sigara içenler var ise hemen uygulamayı açın ve şikayetinizi bildirin. Ardından mekâna gelen yetkililer hem sigara içen kişiye hem de bu yasağın delinmesine göz yuman kişilere ağır cezalar kesiyor.

Uygulamayı yükleyemeyen kişiler de telefonlarından Alo 184 Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi'ni arayarak ilgili şikayetlerini bildirebilirler. Telefon ile aradığınızda hatta bekletilebilirsiniz. Fakat uygulama sayesinde 1 dakikadan daha kısa sürede şikâyet işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Ayrıca Yeşil Dedektör uygulaması ile şikâyet bildirirken konum bilgilerinizi de paylaştığınız için adres tarifi gibi bir derdiniz olmuyor. Karşınıza gelen ekranda mekân adını seçip şikayetinizi hemen bildirebiliyorsunuz.

Yeşil Dedektör’ün Amacı Nedir?

Yeşil Dedektör, kapalı mekânlarda tütün mamulleri kullanımını ihlal eden işletme ve müşterilerin ihlallerini azaltmayı amaçlayan bir mobil uygulamadır. 2008 yılında yürürlüğe giren kapalı mekânlarda tütün mamulleri kullanım yasağına uyulmasını sağlamak, ihlallere karşı toplumda farkındalık oluşturarak tütün mamulleri kullanmayan vatandaşlarımızın haklarını korumak ve yasal hakları konusunda bilinçlendirmek amacıyla geliştirilmiştir.