Yeşil Pasaport Hakkında Her Şey

12.12.2021 / Seyahat / Genel

Yeşil Pasaport ile ilgili bilgileri ve işlemleri sizler için açıkladık.

Yeşil Pasaport Hakkında Her Şey

Yeşil Pasaport Nedir?

Hususi Pasaport, devlet adına çalışan memurlara ve belirli şartları taşıdıkları sürece bu memurların ailelerine, 5 yıllık süre ile verilen pasaport türüne denir. Dış kabının renginden ötürü Yeşil Pasaport olarak da adlandırılır. Yeşil Pasaport işlemleri için İl Nüfus Müdürlüğü’ne müracaat etmeniz gerekir. Tam 160 ülkeye vizesiz giriş avantajı bulunan bir pasaport türüdür. Yeşil Pasaport hakkı bulunan kişiler; eşleri ve 18 yaşına (öğrenci olması durumunda 25 yaşına) gelinceye kadar çocukları için de bu pasaporttan çıkartabilirler.

*Başvurularda talepte bulunan tüm aile bireylerinin yaş farkı gözetmeksizin İl Nüfus Müdürlüğü’nde hazır bulunması gerekmektedir. (7 yaşına kadar yalnızca kimlik kontrolü, 7-12 yaş arası parmak izi, 12 yaş üstü bireylerden ise hem parmak izi hem de imza alınmaktadır.)

Kimler Alabilir?

 • Kadro Dereceleri 1, 2 ve 3 Olan Devlet Memurları
 • Kadro Dereceleri 1, 2 ve 3 Olan Sözleşmeli Devlet Memurları
 • Eski Milletvekilleri
 • Eski Bakanlar
 • Görevde Olmak Şartıyla Belediye Başkanları
 • Devlet Sporcusu Unvanını Taşıyan Atletler
 • İhracatla Uğraşan İş Adamları

Randevu İşlemleri

İl Nüfus Müdürlüğü’nden randevu almak için, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sayfasından sırasıyla, Pasaport kısmından Yeşil Pasaport alanını seçerek, kendinize ve aile bireylerinize ait bilgileri doldurup başvuru yapacağınız il nüfus müdürlüğünü ve müsait randevu saatlerinden birini işaretleyerek randevunuzu tamamlayabilir ya da ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezini arayarak da randevu oluşturabilirsiniz.

*Randevu sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

 

Gerekli Evraklar

 1. Talep Formu: Bu formu internet üzerinden indirip çıktısını aldıktan sonra çalıştığınız kurumun il müdürlüğüne imzalatıp onaylatmalısınız. (Pasaport talep formunun ön ve arka yüzü tek sayfada olmalıdır) Bazen çıktısını aldığınız form güncel olmayabilir. Böylesi bir durumda çalıştığınız kurumun il müdürlüğü pasaport birimindeki personelden güncel formu indirip doldurmaları yönünde ricada bulunabilirsiniz. Talep formunun ilgili kısımlarını siz imzaladıktan sonra ilgili kurum amirine imzalatır ve onaylatırsınız.

*Bu formun geçerlilik süresi 60 (altmış) gündür.

*Kamu görevlisi olmayanlar için talep formu ile birlikte görev onayı da istenmektedir.

 1. Kimlik Belgesi: Kendiniz ve pasaport talebinde bulunduğunuz aile bireyleriniz için kimlik kartlarınızı ya da geçici kimlik belgelerinizi yanınızda bulundurmalısınız.
 2. Biyometrik Fotoğraf: Bu konuya oldukça önem veriliyor. İl Nüfus Müdürlüğü ilgili birimine son 6 (altı) ay içinde çekilmiş, size ve pasaport talebinde bulunan aile bireylerinize ait 1 (bir) adet biyometrik fotoğraf teslim etmeniz gerekiyor. 6 aydan daha eski biyometrik fotoğraflarınızı daha öncesinde resmi bir kurumda ya da evrakta (kimlik, ehliyet vs) kullandıysanız sistem tarafından bu durum tespit ediliyor ve işleminiz yarım kalabiliyor.

*Biyometrik fotoğraflarınızı tarayıcıdan geçirdikten sonra size iade ediyorlar.

 1. Pasaport Defter Bedeli: Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesinde defter ücreti ile bu ücretin ödenebileceği bankaların listesi bulunmaktadır; fakat maalesef bu liste bazen güncel olmuyor. İşinizi sağlama almak adına devlet bankalarına, vergi dairesi müdürlüklerine ya da PTT şubelerine giderek işleminizi yapabilirsiniz. Bankayı tercih ettiğinizde işleminizi ATM’den gerçekleştirmeniz gerektiğini söyleyebilirler. ATM üzerinden kartınızla ya da kartsız işlemlerden defter bedeli yatırırken, sisteme girdiğiniz kimlik numaralarınızı iyice kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

*Devlet bankalarına ait mobil uygulama kullanıyorsanız, pasaport defter bedelini bu uygulamalar üzerinden de yatırabilirsiniz.

*Ödeme bilgileri sistem üzerinden kontrol edilir, makbuz ya da dekont talep edilmez.

*Yeşil pasaportu hak etmiş kişiler pasaport harç bedellerinden muaftırlar.

 1. Eski Pasaport: Varsa eski pasaportlarınızı yanınızda İl Nüfus Müdürlüğü’ne getirmelisiniz. Eski pasaportların rengi gri ya da yeşil ise çalıştığınız kurum il müdürlüğünde talep formunu onaylatırken bu türde olan pasaportlarınızı iptal ettirmek için resmi bir istekte bulunmanız gerekebilir. Eğer eski pasaport türünüz bordo ise il nüfus müdürlüğü birimi tarafından iptal edilmektedir.
 2. Öğrenci Belgesi: Aile bireylerinden Yeşil Pasaport talebinde bulunan öğrencilerin, öğrenim gördükleri kurumdan öğrenci belgesini yanlarında bulundurması faydalı olabilir. Nüfus ve Vatandaşlık İdaresi Genel Müdürlüğü internet sitesinde belgenin sistemde gözükmesi durumunda gerekli olmayacağı yazıyor. Peki, ya sistemde gözükmezse? Siz her ihtimale karşı yanınızda bulundurun.

Bu evraklar dışında muvafakatname ya da sağlık kurulu raporu gerektiren durumların detaylarını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.