Yılın En İyi Samanyolu Fotoğrafçıları

24.05.2022 / Kültür / Sanat / Genel

Samanyolu, uzun zamandır bilim adamları, astronomi meraklıları ve astrofotoğrafçılar için bir hayranlık kaynağı olmuştur.

Yılın En İyi Samanyolu Fotoğrafçıları

Araştırmacılar galaksimizdeki kara delikleri görüntülemekle meşgulken, dikkatlerini Samanyolu'na odaklayan birçok astrofotoğrafçı var. Capture the Atlas da, galaksiyi Dünya'dan görmenin ne kadar şaşırtıcı olduğunu göstermek için Yılın En İyi Samanyolu Fotoğrafçıları kapsamındaki tüm görüntüleri topladı.

Tibet'ten Utah'a, Yeni Zelanda ve Şili'ye, galaksimizi görebileceğimiz çok sayıda muhteşem yer içinden, kimisi Alplerin yükseklerinde kimisi çölün uzak köşelerinde pozisyon alan tüm sanatçılar, Samanyolu fotoğraflarını çekmek için büyük çaba harcadı. İnanılmaz manzarasıyla tanınan Yeni Zelanda ve İspanya'nın Kanarya Adaları ise, çekim için gereken berrak gökyüzünü ve geniş ortamı sağladığı için en popüler bir destinasyon olarak belirlendi.

Yarışmadaki en dikkat çekici görüntü ise, Uroš Fink'in, Slovenya'nın Mangart Geçidi’nde çektiği fotoğraf oldu. Julian Alpleri'nde bulunan fotoğrafçı, sadece Samanyolu'nu değil, aynı zamanda Perseid meteor yağmurunu da yakaladı. Sanatçı, düşen yıldızların Samanyolu'nun kavisli yayı etrafında dans ettiği bir görüntü yakaladı.

Bu muhteşem etkinlik için çekilen fotoğraflardan bazılarını görmek için galerimizi ziyaret edebilir ve daha fazlası için Capture the Atlas’ın web sitesini takipte kalabilirsiniz.

Yılın en iyi samanyolu fotoğrafçıları Capture the Atlas galeri