Yıllardır Elektrik Bekleyen Mahalle

5.11.2019 / Genel

Ülkemizin ücra köşelerinde bir yer değil Bıçakçı Mahallesi; İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı kırsal bir bölge. Ama yıllardır elektriği yok!

Yıllardır Elektrik Bekleyen Mahalle

Nedeni devletin trilyonlar harcayarak ısrarla kurmaya çalıştığı trafoları patlatmak değil! Nedeni, altyapı çalışmalarına taşla sopayla engel olmaları da değil!

Hatta aksine, mahallede bulunan 40 hanenin de yasal yollardan başvurmadığı bir yol kalmamış. Üstelik, vergi falan kaçırma ya da herhangi bir örgüte destek olma gibi suçları da yok.

Bölgedeki herkes bir şekilde maddi kaynak sağladıklarını ve bu isteklerinin bir dilenme olarak algılanmamasını özellikle belirtiyor. Devlet yeter ki yapsın, biz ne gerekiyorsa ödeyelim diyorlar.

Çamaşırlar, bulaşıklar elde yıkanıyor, kitaplar gaz lambasında okunuyor. İletişim için teknoloji kullanımı da oldukça kısıtlı.

bıçakçı mahallesinde elektrik olmadığı için çamaşırları elinde yıkayan fatma nine

80 yaşını aşkın Fatma Nine, hasretini çektiği elektriğin yıllardır kendilerine uğramaması yüzünden hayatlarının zindan olduğunu söylüyor ve ekliyor:

Barajın dibinde susuzluktan ölenler gibiyiz. Yaylamızda her yerde rüzgardan elektrik üretim santralleri var. Ege bölgesinde en kaliteli kestanesini, en kaliteli barbunyasını ve çeşitli sebze ve meyvesini burada biz üretiriz. Bizler tüketen değil üreten insanlarız ve devletimize üreterek katkı sağlamaya çalışıyoruz; ama 21. asırda halen elektriksiz bir hayat sürmek de artık zorumuza gidiyor. Elektriğe kavuşmadan ölürsem, beni 80 yaşından sonra elde çamaşır yıkatanlara hakkımı helal etmeyeceğim.

bıçakçı mahallesi ve stratejik konumu, baraj ve rüzgar tirbünleri