YouTube Premium Nedir Nasıl Üye Olunur

25.01.2023 / Bilim / Teknoloji / Genel

Reklamsız YouTube deneyimi sunan bu hizmet, aynı zamanda kullanıcıların hoşuna gidecek birtakım ek imkanları da beraberinde getiriyor.

YouTube Premium Nedir Nasıl Üye Olunur

Dünyanın en büyük video paylaşım platformlarından biri olan Youtube, günümüzde internet kullanıcıları tarafından yoğun ilgi görüyor. Çeşitli içerik üreticilerin videolarını yayımlayabildiği Youtube platformu, son yıllarda eklenen yeni özellikler ile giderek kapsamlı bir platform hâline geldi.

Yıllardır popülerliğini devam ettirerek oldukça büyük bir başarının altına imza atan platformda ücretsiz ve ücretli olmak üzere iki farklı sürüm bulunuyor. YouTube Premium olarak ücretli versiyon, kullanıcılara çeşitli avantajlar sunuyor. Peki, YouTube Premium nedir, fiyatı ne kadar?

YouTube Premium Neler Sunuyor?

Önceden YouTube Red olarak bilinen YouTube Premium, YouTube ve yeni YouTube Music uygulamasındaki birçok özelliğin yanı sıra tüm YouTube Originals dizi ve filmlerine erişim sunuyor.

YouTube Premium Özellikleri Neler?

  • Reklamsız Videolar
  • İnternetsiz Video İzleme
  • Arka Planda Oynatma
  • Youtube Music

YouTube

YouTube’da reklamsız videolar, Premium aboneliğinin başlıca özelliği olarak karşımıza çıkıyor. Ücretsiz YouTube deneyiminde videoların başında, ortasında veya sonunda gördüğümüz reklamlar, YouTube Premium abonelerine gösterilmiyor. Aynı şekilde masaüstü veya mobil video oynatma sayfalarında da reklamlar gösterilmiyor.

Videoları veya oynatma listelerini mobil cihazlara kaydederek, internet bağlantısı olmadan oynatabilirsiniz. Aslında bu özellik YouTube Go uygulaması aracılığıyla ücretsiz olarak da sunuluyor. Ancak Premium aboneleri, ek bir uygulamaya ihtiyaç duymadan bu imkana kavuşuyor. Videolar maksimum 720p kalitesinde indirilebiliyor. İnternet bağlantısının olmadığı metro veya uçak gibi araçlarda seyahat ederken, ya da uzun yolculuklarda vakit geçirmek için bu özellik epey kullanışlı görünüyor. Videolar 30 gün boyunca mobil cihazınızda saklanıyor.

Arka planda oynatma özelliği de, diğer uygulamaları kullanırken veya mobil cihazınızın ekranı kapalıyken video oynatmaya devam etme fırsatı veriyor. YouTube’dan yayımlanan müzik klipleri büyük bir kitleye sahip. Ancak ücretsiz kullanımda, videonun oynamaya devam etmesi için ekranın açık kalması, hatta YouTube uygulamasının da aktif olması gerekiyor. YouTube Premium da bu gereksinimler ortadan kalkıyor.

YouTube Premium aboneleri, YouTube mobil uygulamasını açtıklarında, başlangıç ekranında YouTube Music ve YouTube Originals kestirmeleri göze çarpıyor. YouTube Music uygulamasını App Store veya Google Play‘den indirebilirsiniz. YouTube Originals ise doğrudan YouTube uygulaması içinden çalışıyor.

YouTube Music

YouTube’un geliştirilmiş YouTube Music uygulaması müzik dünyasını keşfetme imkanı sunan kullanışlı uygulamalardan bir tanesi. Spotify’ı andıran bir kullanıcı arayüzüne sahip. En büyük özelliklerinden bir tanesi de reklamsız müzik imkanı sunması. Böylelikle milyonlarca şarkıyı reklamsız dinleyebilirsiniz.
Tıpkı YouTube’da olduğu gibi, internet bağlantısı olmadan müzik dinlemek için parçaları indirme imkanı sunuluyor. Müzikleri ve oynatma listelerini indirerek daha sonra, internet bağlantısının olmadığı durumlarda dinleyebilirsiniz. Müzikler ve oynatma listeleri 30 gün boyunca cihazınızda saklanıyor. Öte yandan akıllı telefon veya tablette diğer uygulamaları kullanırken veya ekranınız kapalıyken müzik çalmaya devam edebilirsiniz.

YouTube Originals

YouTube’un orijinal filmleri ve dizilerine YouTube Originals içinden erişebilirsiniz. Netflix’e rakip olarak nitelendirebileceğimiz bu bölümde şu an için fazla seçenek yok gibi görünüyor. Ancak zamanla gördüğümüz seçenekler artacaktır.

YouTube Premium Türkiye fiyatları

YouTube Premium altında bireysel ve aile abonelik paketleri sunuluyor. Bireysel abonelik için 4 ay, aile aboneliği için de 1 ay ücretsiz deneme imkanı sunuluyor. Aile aboneliğinde 5 farklı kişiye kadar aynı hesabı kullanma fırsatı sunuluyor. Bireyler için aynı adreste ikâmet şartı aranıyor.

YouTube Premium Türkiye abonelik paketleri ve fiyatları:

  • Bireysel Aylık: 29,99 TL
  • Bireysel Yıllık: 299,99 TL
  • Aile Aylık: 59,99 TL
  • Öğrenci Aylık: 19,49 TL

Bireysel Aylık Paket Fiyatı

Youtube Premium'u belirli bir süre boyunca ücretsiz olarak kullanma imkânına sahipsiniz. Sunulan özellikleri beğendiyseniz ve hizmeti kullanmaya devam etmek istiyorsanız bir ücret ödeyerek abone olabilirsiniz. Bireysel paketin aylık abonelik ücreti 29,99 TL olarak belirlendi.

Bireysel Yıllık Fiyatı

Popüler hizmet, Bireysel paket için yıllık olarak bir ödeme planı sunarak maddi açıdan tasarruf sağlıyor. Bireysel pakete yıllık abone olmak için 299,99 TL ödemeniz gerekiyor.

Aile Aylık Fiyatı

59,99 TL aylık ücret karşılığında abone olabileceğiniz Aile paketi, 5 aile üyesine kadar kullanım imkânı sağlıyor.

Öğrenci Aylık Fiyatı

Öğrenci paketinin aylık abonelik ücreti 19,49 TL şeklinde belirlendi. Bu paketten koşulları sağlayan öğrenciler faydalanabiliyor.

Not: Dünya genelinde çok fazla sayıda kişinin tercih ettiği abonelik planı YouTube Premium'un fiyatı, zaman içerisinde değişebilir.

YouTube Premium Abonelik İşlemi Nasıl Yapılır?

Premium aboneliğini web sitesi veya mobil uygulama üzerinden başlatabilirsiniz:

Bilgisayar üzerinden abonelik için, internet tarayıcınızla YouTube.com?a girin ve ana sayfada sol tarafta bulunan menüde aşağı kaydırarak “YouTube Premium” bölümüne girin. Açılan sayfadaki adımları takip ederek ücretsiz deneme aboneliğinizi başlatabilirsiniz.
Mobil uygulamada, sağ üst köşede bulunan profil resminize tıklayın. Menüde yer alan “YouTube Premium üyesi olun” seçeneğine tıklatarak aboneliğinizi başlatabilirsiniz. Eğer iPhone veya iPad üzerinden YouTube mobil uygulamasını açıyorsanız, aboneliğiniz iTunes hesabınız üzerinden yapılacaktır.
iOS uygulaması üzerinden YouTube Premium üyelik işlemi, App Store aboneliği üzerinden gerçekleştiriliyor. Bu nedenle yukarıda verdiğimiz fiyatların üstüne Apple komisyonu da ekleniyor. Eğer Google’ın sunduğu fiyatlardan yararlanmak istiyorsanız, YouTube Premium aboneliğini bir bilgisayar üzerinden, web sitesi aracılığıyla başlatabilirsiniz.