Youtube Tüm Videolarda Reklam Yayınlıyor

27.10.2021 / Bilim / Teknoloji / Genel

Dünyanın en popüler sosyal platformlarından biri olan Youtube, para kazanma durumu pasif olan kanalların videolarına da reklam koyuyor.

Youtube Tüm Videolarda Reklam Yayınlıyor

Geçtiğimiz yıllarda “Premium” özelliğini tanıtan ve reklamlardan bezmiş kitlelerin aylık ödemeleri karşısında reklamsız yayına geçen Youtube, bu özelliğin satın alımını artırmak ya da almayanlar üzerinden daha fazla para kazanmak için videolarında daha çok reklam göstermeye başlamıştı.

Bunun yanı sıra, hali hazırda Youtube İş Ortağı Programı’nın parçası olmayan ya da olamayan kanallarda reklam gösterimi durdurulmuştu. Youtube’da minimum 4.000 saat izlenme ve 1.000 abone edinen kanallar, kendi inisiyatiflerine bağlı olarak reklam gösterimini açabiliyor ve böylece, reklamlardan olabildiğince kaçan izler kitle için bu özelliğe sahip yayıncılar pozitif bir duruma sahip olabiliyordu.

Hatta bazı kanallar krizi fırsata çevirerek, videolarında “ürün yerleştirme” kullanmaya ve yayın akışı devam ettiği sırada sizi konudan koparmadan reklam vermeye başladı. Ki bu akılcı tavır birçok kullanıcı tarafından da sempati ile karşılandı.

Fakat Youtube, 1 Haziran 2021 tarihinde aldığı bir kararla, bundan sonra bütün videolara reklam yerleştireceğini açıkladı. Açıklamada şu sözlere yer verildi:

Youtube, platformdaki tüm içerikten para kazanma hakkına sahiptir ve reklamlar, Youtube İş Ortağı Programı'nın parçası olmayan kanalların videolarında da gösterilebilir.

Bu programa dâhil olmayan içerik üreticileri karardan çok memnun kalmadı. Videolarından reklam kaldıramayacakları için kanal etkileşimlerini negatif yönde etkileyecek bu durum, bakalım önümüzdeki günlerde neler gösterecek.

Youtube reklam politikasını değiştirdi. Artık tüm videolarda reklam yayınlanıyor.