Yukichi Tsumura Kimdir?

21.10.2020 / Biyografi / Genel

Japon Yarbay Yukichi Tsumura, I. Dünya Savaşı'nda Ruslara esir düşen 1012 Türk askerinin İstanbul'a sağ salim ulaşmasını sağlamıştır.

Yukichi Tsumura Kimdir?

I. Dünya Savaşı'nda Ruslara esir düşen 1012 Türk askerini İstanbul'a getirmeyle görevli olan Japon gemisi Heimei Maru'nun komutanı Yukichi Tsumura, geminin yolunu kesen Yunanlara Türk askerlerini teslim etmeyip büyük bir kahramanlığa imza atmıştır.

yarbay yukichi tsumura

Bu kahramanlığın ardından Beykoz Belediyesi tarafından eski adı Spor Caddesi olan caddenin adı da Yarbay Yukichi Tsumura Caddesi olarak değiştirilmiş durumda.

Türkiye ve Japonya arasındaki dostluğa vurgu yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da Yarbay Yukichi Tsumura’nın kahramanlığına değinmişti. Ardından Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Yarbay Yukichi Tsumura’yı filmlere konu olması gereken bir kahraman olarak nitelemiştir.

Türkiye ve Japonya’nın dostluğunu pekiştirmek amacıyla 1 Temmuz 2019'da Beykoz Belediye Meclisi'ne verilen teklifte Yarbay Tsumura’nın adının bir caddeye verilmesi planladı. Dış İşleri Bakanlığı bu teklifi 6 Eylül 2019 tarihli yazısıyla onayladı ve ardından İBB Meclisi’nde görüşülen teklif hayata geçirildi.

Öte yandan Hayriye Savaşçıoğlu tarafından sinemaya aktarılan “Vatana Giderken; Heimei Maru” adlı belgeselde de Yarbay Yukichi Tsumura’nın kahramanlığına yer verildi.