Yüz Tanımayı Engelleyen Metal Maske

4.09.2019 / Bilim / Teknoloji / Genel

Son yıllarda internet taramalarının ötesine geçilerek sosyal gözetim adı altında yüz tanıma algoritmaları oluşturması rahatsızlık uyandırdı.

Yüz Tanımayı Engelleyen Metal Maske

Teknolojinin hızlı gelişimi ile birlikte, özel hayatın gizliliği de sabote edilmeye başlandı. Telefon, tablet ve bilgisayarlardan yaşamınıza dair tüm ayrıntıların datalanması, konumunuzun belirlenmesi ve hatta seslerinizin kayıt altına alınması gibi pek çok özelliğe erişilebiliyor.

yüz tanıma teknolojisi

Yüz tanıma sistemi teknolojisi ise hali hazırda birçok ülkede güvenlik amacıyla kullanılıyor. Bu programlarla özellikle kalabalık yerlerde kaybolan çocuklar rahatlıkla bulunabiliyor. En yaygın kullanıma sahip Çin’de ise, insanlar gıda ve giyecek sektöründe ödeme yaparken dahi bu sistemden yararlanabiliyor.

Fakat büyük bir topluluk haline gelen gizlilik savunucuları, bunun bir mimleme sistemi olduğunu ve özel hayata müdahale olarak görülmesi gerektiğini düşünüyor. Ve bu toplulukla aynı fikirde olan Polonyalı tasarımcı Ewa Nowak da, bu tür bir izlenmenin merkezi otoriteler tarafından oluşturulduğu gerekçesiyle bu durum için bir çözüm yarattı. Ve Incognito adında zarif ve minimalist bir metal maske tasarladı. Yüzünüzün ön kısmına yerleştiren bu metal maske, yüz tanıma programında sizi tanınmaz hale getiriyor.

yüz tanıma teknolojisini engelleyen metal maske

Pirinçten yapılmış olan Incognito, alnınızın ortasını kaşlarınızın arasına kadar uzanan ve elmacık kemiklerinizi yuvarlak birer levha ile kaplıyor. Şekiller, maskeyi sabitleyen bir tel üzerinde sabittir ve kullanımı bir gözlüğü andırıyor. Ve bu icat gerçekten işe yarıyor. Projesiyle gurur duyan Nowak ise şunları söylüyor:

Maske, şekil, hacim ve konum itibariyle doğru sonucu vermesi için uzun soluklu bir çalışmanın ardından üretilebildi. Çözümleri test ederken, Facebook'un kullandığı DeepFace algoritmasını kullandık. Yüzdeki cilalı parçalar, kamuoyunda ve sosyal medyada sizi izlemek için kullanılan yazılımı etkisiz hale getirdi. Umarım hak ettiği değeri görebilir.