Z Kuşağının Tercihi Evden Çalışmak

27.04.2022 / Genel

Pandemi döneminde başlayan uzaktan çalışma modeli z kuşağı tarafından oldukça beğenildi. Z kuşağı artık hep uzaktan çalışmak istiyor.

Z Kuşağının Tercihi Evden Çalışmak

Dünya genelinde patlak veren covid 19 pandemisi, insanların farklı şehirlerde bile olsa işlerine devam edebileceklerini gösterdi. Bu sayede tatildeyken bile iş yapabilen z kuşağı, uzaktan çalışma modelini benimsedi.

Bir yıl çalışıp sadece 14 gün yıllık izin almak yerine yılın her gününü tatil ilan edip online ortamda işlerini dilekleri saatte yapmayı tercih eden z kuşağı, “evden çalışmak” için kendilerini ofise çağıran patronlarına bazen istifa dilekçelerini bile yollayabiliyorlar.

Evden çalışma modeline oldukça hızlı adapte olan z kuşağı, ofis hayatını tamamen bitirdi diyebiliriz. Ofise dönmek istemeyen milyonlarca z kuşağı, geri dönüşlerde patronlarına sıkıntı yaşatıyor.

Online ortamda işlerini yürüten 33 bin kişinin katılımıyla bir araştırma yapıldı. Araştırmaya göre 18-24 yaş aralığındaki gençler, ofislere dönmek istemiyor. Bu yaş grubunun yüzde 71'i "işverenim işyerime tam zamanlı dönmem konusunda ısrar ederse, başka bir iş aramayı düşünürüm" cevabını seçerken, diğer yaş grupları da azımsanmayacak derecede aynı görüşü savundu.

25-34 yaş grubunda uzaktan çalışanların yüzde 64'ü, 35-44 yaş arası uzaktan çalışanların yüzde 61'i, 45-54 yaş arası uzaktan çalışanların yüzde 56'sı ve 55+ yaş uzaktan çalışanların yüzde 59'u da "Eğer gerek olmamasına rağmen tam zamanlı olarak ofislere çağrılırsam yeni bir iş bakmaya başlarım." diyerek uzaktan çalışma hayatını ofis hayatına tercih ettiğini belirtti.