Vitiligolu Amigurumi Bebekler

11.11.2019 / Kültür / Sanat / Eğlence

Brezilyalı pamuk dede Joao Stanganelli Jr., onunla aynı cilt hastalığına sahip çocuklara yardım etmek için amigurumi oyuncaklar yapıyor.

Vitiligolu Amigurumi Bebekler

30'lu yaşlarının başında, halk arasında alaca hastalığı denilen vitiligoya yakalanan Stanganelli, başlangıçta işinden gücünden olmadığı için bunu çok kafaya takmamıştı. Ama 60’lı yaşlarına geldiğinde ayrıca kalp problemleri yaşamaya başlamış ve elleriyle zihnini çok yavaş kullanmaya başlamıştı. Bununla ilgili egzersizler yapması gerektiği söylenen yaşlı adam, hayatını tam anlamıyla değiştirecek amigurumi eğitimine katılmaya karar verdi.

Sevimli bir tığ işi tekniği olan Amigurumi sanatı, genellikle çocuklar için el işi oyuncaklar üretmek üzerine kullanıldığı için, Stanganelli de sevgili torununa, kendisini hatırlatacak bir bebek yapmak istedi ve ilk vitiligolu amigurumi bebek böylece ortaya çıktı.

joao stanganelli vitiligolu amigurumi bebekler

Bebeğin deri kısmında kullandığı farklı renk iplikler, tıpkı kendisindeki deri hastalığı gibi bir imaj yaratmıştı. Ve Stanganelli bunun bu kadar sükse yaratacağını düşünmüyordu. Fakat çevresi ve internet vasıtasıyla yaptığını görenler, bu çalışmayı bir farkındalık çalışmasına döndürmesine yardımcı oldular. Bunun ardından çalışmalarını bu minvalde yürütme kararı alan Brezilyalı pamuk dede, yalnızca vitiligolu değil, çeşitli engellerle savaşan diğer insanları da işin içine katarak yaklaşık 200 bebek yaptığını ifade ederek şunları söyledi:

Birinin kendisini temsil eden bir oyuncak bebek görmesi, bence o kişi için bir motivasyon kaynağı olacaktır. Ben de, ürettiğim bebeklerle bunun gerçekleşmesine yardımcı olmaya çalışıyorum. Umarım, bu çalışmalar özellikle çocukların özgüvenini yerine getirir.

joao stanganelli engelli amigurumi bebekler