Amigurumi Nedir?

10.08.2022 / Eğlence / Kültür / Sanat

Amigurumi popüler bir tığ işi türüdür. Genellikle sevimli ve estetik bir hayvan veya fantastik yaratıklar üretmek için kullanılır.

Amigurumi Nedir?

Tığ işi ve örgü anlamına gelen ami; ve doldurulmuş oyuncak bebek anlamına gelen nuigurumi kelimelerinden oluşan Japon kökenli bir sözcükten oluşturulmuş Amigurumi, özellikle ülkemiz ve Avrupa’da gördüğü yoğun ilgiden sonra oldukça popüler hale geldi.

Etsy, Pinterest ve çevrimiçi örgü ve tığ işi topluluğu Ravelry gibi siteler sayesinde de bu bebeklere duyulan ilgi tüm dünyayı kasıp kavurdu. Günümüzde dileyenlerin hazır olarak çok çeşitli ürünlere ulaşabileceği bu el sanatında, dileyenlerin de bir desen kiti satın alarak kendi oyuncağını yapmasına olanak sağlanıyor.

Amigurumi İçin Gerekli Malzemeler

Amigurumi, hem yeni başlayanlar hem de deneyimli zanaatkârların zevk alabileceği erişilebilir bir tığ işi şeklidir. Tek dikiş, çift dikiş ve görünmez azalmayı içeren temel teknikler kullanır. Tığ işi yapmaya başlamadan önce, bu aletlerin elinizde olduğundan emin olun.

Amugurumi için gerekli malzemeler

İplik

Piyasada çok sayıda iplik var ve fakat bunların hepsi tığ işi amigurumi için uygun değil. Çok kalın bir iplikle çalışmak zor olabilir ve tüylü lifler bebeğinizdeki ayrıntıları gizleyebilir. İşte amigurumi için üç popüler iplik türü:

1) %100 pamuk ve merserize pamuk ipliği. Bu tip iplik sıkıca bükülür, böylece herhangi bir lif görmezsiniz.

2) Yarı pamuk karışımlı (%50 pamuk, %50 akrilik) iplik. Bu ipliği seçerseniz daha hafif olur ve makinede yıkanabilir. Projenize bağlı olarak yarı pamuk karışımı en iyi seçim olabilir. %100 pamuk ipliği kadar ağır değildir, yani projeniz büyüdükçe dikişler kolayca şekilden çıkmaz.

3) Akrilik iplik. Tığ işi için bütçe bilincine sahipseniz, akrilik iplik size paranızın karşılığını en iyi şekilde verecektir. Ancak bazı dezavantajları var; lifli olabilir ve ayrıntıları görmek zor olabilir. Yeterince sıkı dikilmezse de iplik kolayca şekilden çıkabilir.

Küçük Ölçülü Kroşe Tığı

Amigurumi için küçük ölçülü bir tığ kullanırsanız bebeğin dolgusunun görünmemesini sağlayabilirsiniz. Hangi boyutta bir tığa ihtiyacınız olduğunu öğrenmek için deseninize benzer işlerin yapıldığı tutorial videolara göz atabilirsiniz.

Dolgu Malzemesi

Dolgu malzemesi amigurumi bebeğinize şekil verecek ve onu canlandıracaktır. Günümüzde en iyi amigurumi dolgu malzemesi olarak şunlar sayılabilir: polyester küme dolgular, doğal peletler, yün, pamuk, kumaş ve çorap atıkları, cam ve metal peletler, köpük ve kauçuklar.

Pipo Temizleme Çubuğu veya Çiçek Teli

Amigurumilerin tamamı olmasa da bazıları hareketli olabilir. Bebeği "hareket ettirmek" için armatür olarak pipo temizleme çubuğu veya çiçek teli kullanılabilir.

Çakıl

Amigurumi bebeğinizin ayakta kalmasını istiyorsanız, ağırlığı bebeğin alt kısmına dağıtmak için küçük çakıl taşları kullanılabilirsiniz.

amigurumi nedir