Barbie Nasıl Yaratıldı?

04.08.2023 / Moda / Magazin / Tarih

Küresel boyutta özellikle kız çocukları vazgeçilmez bir oyuncak haline gelen “Barbie”, kim tarafından nasıl oluşturuldu, gelin bakalım.

Barbie Nasıl Yaratıldı?

Kaliforniya merkezli bir oyuncak üretim şirketi olan Mattel'in kurucu ortağı Ruth Handler, 1956 yılında Avrupa'ya yaptığı bir gezi sırasında, Alman gazetesi Bild’de yer alan bir karikatüre rast geldi. Reinhard Beuthien tarafından oluşturulan popüler bir çizgi roman karakteri olan Lilli isimli karikatür, zengin adamları baştan çıkarmak için cazibesini ve zekâsını kullanan üst düzey bir telekızdı.

Erkek hegemonyasına karşı da kararlı bir duruşu olan karakterden fazlasıyla hoşlanan Ruth Handler, o dönem Almanya’sında zaten popüler hale gelen ve çeşitlendirilmiş Lilli’nin oyuncak bebeğinden birkaç tane alarak eve döndü ve oynaması için kızı Barbara’ya verdi. Kızının onunla oynamaktan fazlasıyla hoşlandığını görünce, yetişkin benzeri, modaya uygun bir oyuncak bebeğin potansiyel oluşturabileceğini gördü ve genç kızlara hitap edecek benzer bir bebek yaratmak için kolları sıvadı.

Sonunda, Lilli’den illham alınarak oluşturulan ve kızı Barbara’nın isminden esinlenerek markalandırılan “Barbie”, Mattel tarafından 9 Mart 1959’da New York'taki Amerikan Uluslararası Oyuncak Fuarı'nda resmen tanıtıldı. Barbie, o zamanlar yaygın olan geleneksel bez bebeklerinden farklı olarak genç bir moda modeli olarak pazarlandı. 1964 yılında Mattel, Lilli'nin haklarını satın aldı ve Alman bebeğin oyuncak yapımına da son verildi.

Barbie bebek hızlı bir şekilde popülerlik kazandı ve dünyanın dört bir yanındaki çocuklara ilham veren ikonik ve kalıcı bir oyuncak haline geldi. Hatta daha sonra Ruth Handler, Lilli’nin erkek arkadaşı olarak tasarlanan Ted karakterinden de ilham alarak ve oğlu Kenneth üzerinden “Ken” ismine ithaf ederek, Barbie dünyasının erkek bebeğini de çıkardı.

Barbie and orijinali Bild Lilli

Barbie and orijinali Bild Lilli

Bild Lilli comics and character

Bild Lilli comics and character

Bild Lilli barbie toy and outfits

Bild Lilli barbie toy and outfits

Bild Lilli barbie toy

Bild Lilli barbie toy

Bild Lilli barbie toy and box

Bild Lilli and Ted barbie toy

Barbie 1960s

Lilli vs Barbie comics