Dev Hayalet Denizanası

13.12.2021 / Çevre / Genel

Derin denizin gizemleri ve deniz yaşamının biyolojik çeşitliliği her ne kadar büyüleyici olsa da kimi zaman ürkütücü bulunabilir.

Dev Hayalet Denizanası

Kasım ayında, Monterey Körfezi Akvaryum Araştırma Enstitüsü (MBARI)’daki araştırmacılar, Pasifik'in mürekkep siyahı derinliklerinde yaptıkları keşifler sırasında bu harikalardan biriyle yüz yüze geldiler. Uzaktan kumandalı araçlarından (ROV) ile yaklaşık 3200 fit derinlikte veri toplarken, “dev hayalet denizanası” olarak bilinen stygiomedusa gigantae'nin nadir görülen bir görüntüsüyle ödüllendirildiler.

Hayaletimsi yaratıklarla karşılaşmalar çok nadirdir. Ve ROV'lar tarafından kaydedilen binlerce derin deniz dalışından, araştırma enstitüsü bu esrarengiz türü yalnızca toplam dokuz kez tespit edebildi. Kaldı ki, 1899'daki keşfinden bu yana bilim adamlarının dev hayalet denizanasıyla toplamda yalnızca 100 kez karşılaşmış olması bu rakamı oldukça değerli kılıyor.

HD görüntüde, güzel yaratığın dalgalanan dokunaçları, hafif bir esinti tarafından savrulan ince ipek perdeler gibi suda savruluyor. Karanlık derinliklerde koyu kırmızımsı kahverengi bir ton gibi görünen jelatinimsi formu, aynı zamanda neredeyse parlıyormuş gibi görünen parlak kırmızı şeritlerle bezeniyor. Jölenin zarif hareketleri, çok yumuşak ve akıcı, adeta büyülü bir su altı balesinin koreografisi gibi görünüyor.