Doğa Dostu Challenge: #Trashtag

20.3.2019 / Çevre

Hayatımızı büyük ölçüde yönlendiren dijital mecralar ve içerikleri, popüler trendlerden “challenge” kültürüyle başka bir boyuta taşındı.

Doğa Dostu Challenge: #Trashtag

Birbirine bağlı ağlar sayesinde anlık etkileşim kurabildiğimiz Instagram, Twitter ve Youtube gibi platformlar, kullanıcıları farklı istemlerle, ortak şeyler için uğraşmaya davet eden viral eğilimi popülerleştirdi. Birçoğu eğlence amacı içeren ve bir takım zorluklar barındıran içerikler her ne kadar aptalca ya da tehlikeli bulunsa da, bazılarının fark yarattığı ortada.

trashtag challenge

Hepimizin bildiği gibi, geçtiğimiz yıllarda ALS hastalığı ile mücadelede farkındalık oluşturmak ve bağış toplamak adına yapılan #IceBucketChallenge ve zihinsel sağlık bilincini artırma amacı güden #InsideOutChallenge ile bireyin fiziksel ve psikolojik sağlık sorunları üzerine etkili bir bilinçlendirme çalışması oluşturulmuştu.

2015 yılında ise bir aydınlatma şirketi olan UCO’nun, çöplerimizle dünyamızı hızla yaşanılmaz hale getirmeden önce, günlük yaşamlarımızda çöpleri toplaya itmek amacıyla başlattığı kampanya içerik #Trashtag, günümüzde parıldayarak tüm dünyanın gündemine oturdu. Sadece çöplerle dolu bir yeri temizlemeden önce ve temizledikten sonra fotoğraflayarak sosyal medyada yer alabileceğiniz bu akım için verdiğiniz mücadele görülmeye değer doğrusu.

İşte o değerli içeriklerden bazıları;

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#trashtag algeria ??

Benaouda Ben Bourouis (@benaoudabourouis)'in paylaştığı bir gönderi (

)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#trashtag seems to be going viral. This is one from Nepal. This is the kind of internet craze I can get behind. ?????

Vegan Memes From The Soul (@veganmemedealer)'in paylaştığı bir gönderi (

)