Dünyanın İlk Güneş Enerjili Otomobili

01.07.2022 / Bilim / Teknoloji / Genel

Elektrikli araçlar daha yaygın hale geldikçe, teknolojiyi geliştirmek isteyen yenilikçiler var. Buna Lightyear CEO'su Lex Hoefsloot da dâhil.

Dünyanın İlk Güneş Enerjili Otomobili

Altı yıllık geliştirme sürecinin ardından şirket, dünyanın ilk güneş enerjili aracı olan Lightyear 0'ı piyasaya sürdü. Bir şarj istasyonuna ihtiyaç duymayan bu şık elektrikli araç, entegre güneş panelleri sayesinde sizi yedi ay boyunca yolda tutabilir.

Şu anda çoğu elektrikli otomobilde bulunan üst düzey piller sayesinde, katedilebilecek kilometreler en üst düzeye çıkarılıyor. Bu da araçların, şarj istasyonlarında daha az ve sürüş sırasında daha fazla zaman harcayabilecekleri anlamına geliyor. Ancak bu piller, yalnızca üretim sırasında otomobillerin karbon ayak izini artırmakla kalmıyor, aynı zamanda ağırlık yapıyor ve onları yüksek güçlü şarj istasyonlarına bağlıyor.

Lightyear 0 Solar Car

Lightyear 0, pili atarak bu sorunu ortadan kaldırıyor. Bunun yerine, otomobil, ister sürücüler işe gidip gelirken, isterse sadece açık havada park etmiş olsun, onu şarjlı tutan kavisli güneş panellerine sahip. Şirket, optimum koşullarda otomobilin günde 70 km menzille kendi kendine güç sağlayabileceğini tahmin ediyor. Bu, günlük 35 km yol kat eden sürücülerin yaz aylarında fişe ihtiyaç duymadan aylarca araba kullanabilecekleri anlamına geliyor.

Özellikle güneşli bölgelerdeki sürücülerin bir fiş üzerinden şarj etmek zorunda kalmadan yedi ay boyunca gidebileceğini öngören yetkililer, bulutlu bir ortamda yaşayanların ise olumsuz koşullara rağmen yine de iki aylık sürüş süresi olacağını garanti ediyor.

Lightyear'ın sürdürülebilirliğe olan bağlılığı, güneş panelleriyle bitmiyor. Tüm tasarımda, geri dönüştürülmüş ve sürdürülebilir malzemeler kullanılıyor. Bitki bazlı deri, geri dönüştürülmüş pet şişelerden yapılmış kumaşlar, geri kazanılmış karbon ve artık karbon malzemelerden yapılmış dış paneller bunlardan bazıları.

Kasım 2022'de Avrupa'daki tüketicilere ulaşması planlanan Lightyear 0, 263.126 $ (yaklaşık 4,5 milyon TL) fiyat etiketi ile sınırlı miktarlarda üretilecek. Amaç, daha sonra 31.575 $ (yaklaşık 530 bin TL) erişilebilir bir fiyat noktasıyla yüksek üretimi hedefleyen bir modele doğru çalışmak. Lightyear, bu modeldeki üretimin 2024'ün sonlarında veya 2025'in başlarında başlayacağını tahmin ediyor.

Lightyear 0 Solar Car

Lightyear 0 Solar Car İnside

Lightyear 0 Solar Car İnside