Eritre Milli Takımı 2026 Dünya Kupası Elemelerinden Çekildi

17.11.2023 / Spor / Genel

Eritre erkek milli takımı “oyuncuların kaçacağı korkusuyla” 2026 Dünya Kupası elemelerinden çekilme kararı aldı.

Eritre Milli Takımı 2026 Dünya Kupası Elemelerinden Çekildi

Eritre erkek milli takımı 2026 Dünya Kupası elemelerinden çekildi. Takım oyuncularının yurt dışı seyahatleri sırasında "siyasi sığınma talebinde bulunma' ihtimallerinin bu kararın alınmasına etkili olduğu belirtiliyor.

Eritre Ulusal Futbol Federasyonu (ENFF), erkek milli takımını 2026 Dünya Kupası elemelerinden çekti.

Bu kararın takım oyuncularının yurt dışı seyahatleri sırasında "siyasi sığınma talebinde bulunacakları" korkusuyla alındığı belirtiliyor.

FIFA ve Afrika Futbol Konfederasyonu (CAF), ilk maçlarında Fas'la karşılaşmak üzere seyahat etmelerinden birkaç gün önce "Eritre'nin tüm maçlarının iptal edildiğini" doğruladı.

Açıklamada, "CAF elemelerinin E Grubu kalan beş takım tarafından oynanacaktır: Fas, Zambiya, Kongo, Tanzanya ve Nijer. Eritre'nin tüm maçları iptal edilirken, E Grubundaki maç programının geri kalanı değişmedi." denildi.

ENFF henüz bir yorumda bulunmadı. Eritre milli takımı, üç ay boyunca eleme maçların için hazırlık yapmıştı.

Takıma yakın kaynaklar, oyuncuların ekibin denizaşırı fikstürlerinden yararlanarak, "Eritre Devlet Başkanı Isaias Afwerki'nin baskıcı rejiminden kaçarak siyasi sığınma talep edebileceklerini" belirtiyor.

60'tan Fazla Oyuncu Kaçtı

2009 yılından bu yana 60'tan fazla oyuncunun uluslararası statülerini kullanarak sığınma talebinde bulunduğu tahmin ediliyor.

En son Kasım 2021'de Doğu ve Orta Afrika Futbol Federasyonları Konseyi (CECAFA) 20 Yaş Altı Kadınlar Şampiyonası'nda ev sahibi Uganda ile oynayacakları maçtan saatler önce beş kadın oyuncu kaçmıştı.

Eritre'nin Aralık 2019'da ilk kez CECAFA Kupası finaline ulaşmasına yardımcı olduktan sonra yedi milli erkek futbolcu Uganda'da kayıplara karıştı.

Dört uluslararası oyuncusu Ekim 2019'da Uganda'da düzenlenen 20 Yaş Altı CECAFA Kupası çeyrek finalinde Eritre'nin Zanzibar karşısında aldığı 5-0'lık galibiyetin ardından kaçmayı tercih etti.

Dünya Kupası elemelerinde Fas, Zambiya, Kongo, Tanzanya ve Nijer ile aynı grupta yer alan Eritre, Ocak 2020'de Sudan'a karşı oynadığı dostluk maçından bu yana sahaya çıkmadı.

FIFA Sıralamasında Yoklar

Milli takım son 48 aydır maç oynamadığı için de FIFA sıralamasında yer almıyor.

Eritre'de uluslararası maçlara ev sahipliği yapmak için CAF gereksinimlerini karşılayan bir stadyum olmaması nedeniyle tüm maçları dışarıda oynuyor.

Guardian'ın haberine göre yerel hükümet ekim ayı sonunda yapılacak Afrika elemelerinden çekilmesi için Eritre Futbol Federasyonu'na baskı yaptı.

1993'ten beri iktidarda olan Isaias Afwerki'nin rejimi bazen Kuzey Kore ile karşılaştırılıyor. Afrika ülkesinde birçok kişiye ömür boyu askerlik hizmeti yaptırıldığı biliniyor.