Gerçek Hayatta Peaky Blinders

31.07.2023 / Sinema / Tarih

Peaky Blinders, 1890'lardan 1920'lere kadar İngiltere'nin Birmingham kentinde aktif suç faaliyetlerinde bulunan bir sokak çetesiydi.

Gerçek Hayatta Peaky Blinders

İngiliz Batı Midlands'taki çete hiyerarşisinin zirvesine çıkmak için mücadele eden, kumar oynayan, çeşitli suçlarda uzmanlaşan ve cinayet işleyen alt sosyal sınıflardan oluşan adamlardan oluşan Peaky Blinders, neredeyse kontrolden çıkan bir güç haline gelmişti.

Özellikle soygun, şiddet, haraç, cinayet ve kontrollü kumar konusunda tekelleşen bir yapıya bürünen çetenin yaklaşık 50.000 üyesi vardı. Ancak bu sayı, birbiriyle bağlantı olmayan ittifaklar barındırdığı ve mevcut bağlantılar içinde de ilişkiler kesildiği için sürekli dalgalanıyordu.

12 yaşına kadar üyeler barındıran Peaky Blinders ismi hakkında birçok söylenti mevcut: Bunlardan en meşhuru, üyelerin taktıkları kaşe İngiliz şapkaların önüne gizli bir jilet diktirdiği ve bir kavga anında bunlarla derin kesikler oluşturdukları yönünde. Bir diğeri ise, kurbanlarının arkalarından yaklaşıp şapkalarını yüzlerine indirerek bir anlık şok geçirtmeleri ve o kişiye görünmeden ortadan kaybolmalarıyla bu namı elde ettikleri söylentisi.

Her ne sebeple olursa olsun dönemin en meşhur şeylerinden biri oldukları büyük bir gerçek. Hatta sırf bu sebeple başarılı bir yapıma da konu oldular. Peki bu yapımda kimlerden esinlendi? İşte büyük bir kitlenin ilgi odağı olan karakterlerin gerçek halleri:

Gerçek hayatta Peaky Blinders üyeleri ve isimleri

Peaky Blinders gerçek mi

Resimdeki üyeler (sağdan sola):

  • Harry Fowles
  • Ernest Bayles
  • Stephen McNickle
  • James Gilbert