Japon Sumosunun Sırları

15.05.2023 / Spor / Kültür / Sanat

Japon Sumosu'nun hikâyesi yüzyıllar öncesine dayanmakta ancak bu spor hakkında dünya genelinde gerçekten çok az şey biliniyor.

Japon Sumosunun Sırları

Japonya'nın ulusal sporu olarak kabul edilmesine ve hatta Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından tanınmasına rağmen, güreşçilerin dünyası hakkında birçok sır mevcut. Londra doğumlu fotoğrafçı Lord K2, sumonun gizli yönlerini; yani profesyonel sumo güreşçilerini çekerek benzeri görülmemiş bir fotoğraf kitabı derledi.

Kitabının girişinde, "Japon düzeni içinde, son bin yılda spor hakkında çok az şeyin değişmiş olmasından büyük gurur duyuluyor." diye açıklayan Lord K2, sözlerine şunları ekliyor:

Japonya moderniteye doğru hızla ilerlerken, kültürün bu köşesi eski geleneğe bağlı kaldı. Sumo, tarihin, kültürün, gururun ve atletizmin birleştiği bir varlık. Maçlar bugünlerde büyük kalabalıklar çekse dahi, perde arkasında yaşananlar oldukça magazinden uzak. Sumoların beya isimli çalışma alanları turistik yerler değil. Yalnızca birkaç salon ziyaret edilebiliyor ve bu da yalnızca davranışsal kısıtlamalar listesine sıkı sıkıya bağlı kaldığınız sürece mümkün oluyor.

Yüzyılın başında popülaritesini yitiren Sumo, bugün her ne kadar tekrar ilgi odağı olmuşsa da, sporun gerekliliği olan disiplinler Japon gençlerini biraz korkutuyor. Ek olarak, bir sumo güreşçisinin yaşamı, ortalama bir Japon erkeğinden 10 yıl daha azdır çünkü yüksek tansiyon ve diğer rahatsızlıklara daha yatkındırlar.

Bu sporla ilgili çok daha fazla gizemin perdesini aralamak için, Mart 2023'te dünya çapında piyasaya sürülecek olan Sumo kitabını Bookshop'tan ön sipariş verebilir ve kitapla ilgili fikir sahibi olmak için sumo güreşi ve sumo güreşçilerine dair harika anlar içeren galerimize göz atabilirsiniz.

Japon Sumosu fotoğraf galerisi