Şangay'da Koronavirüs Sessizliği

11.02.2020 / Kültür / Sanat / Seyahat

Dünya, Çin'den gelen koronavirüs ile ilgili haberleri derlerken, bir görsel sanatçı virüsün etkilerini görmek için sokaklara çıktı.

Şangay'da Koronavirüs Sessizliği

Amerikalı fotoğrafçı Nicole Chan son altı yıldır Şangay'da yaşıyor. Özellikle takip ettiği Çin Yeni Yılı kutlamalarında bu seneki, bu zamana kadar katıldıklarının hiçbirine benzemiyor. Hükümet insanlara kapalı alanda kalmalarını tavsiye ettiğinden ve çoğu kamusal alanı kapattığından beri 24 milyonluk Şangay’ın adeta hayalet şehre dönüştüğünü ifade ediyor.

nicole chan shanghai photography after coronaviruse

Bu kriz bağlamında doğan Tek Kişilik Şehir konsepti, dışarıya çıkmaya cesaret eden birkaç kişiden biri olan Chan'ın, şehrin eşsiz perspektifini görsellemesine imkan veren bir fotoğraf dizisi. Resmi olarak karantina altında olmamasına rağmen inanılmaz bir sessizliğe bürünen Şangay’da, sanatçı kendini sık sık yalnız buldu.

Chan için, şehrin tipik aktif doğası gereği Yuyuan Bahçesi, Bund ve Halk Meydanı gibi popüler yerleri dolduran kalabalık göz önüne alındığında bu fotoğraf dizisi gerçeküstü bir deneyim oldu. Canlı atmosferin yerini alan boşluk, virüsü bekleyenlerin hissettiği korkulu bir sessizlik olarak karşısına çıktı.

Nicole Chan’in bu eşsiz çalışması için galerimizi ziyaret edebilir ya da daha fazlası için sanatçının Instagram hesabını takip edebilirsiniz.

nicole chan shanghai photography after coronaviruse gallery