Türkiye'nin Otomobili Geçer Not Aldı

30.12.2019 / Bilim / Teknoloji / Genel

27 Aralık Cuma günü lansmanı yapılan yerli ve milli elektrikli otomobil TOGG, Türk halkı başta olmak üzere uluslararası piyasada da sevildi.

Türkiye'nin Otomobili Geçer Not Aldı

1929 yılından beri çeşitli girişimlerde bulunulan, 1955’te Zafer Kamyonu, 1961’de Devrim Arabaları ile başarılmak istenen yerli otomobil hayali sonunda başarıldı. İçinde Anadolu Grubu, BMC, KARSAN, Turkcell ve Zorlu şirketlerini barındıran Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu (TOGG), 5 model üretilmesi planlanan otomobilin SEDAN ve SUV modellerini resmen tanıttı.

yerli otomobil suv ve sedan modelleri

Ülkemizin ilk motor fabrikası teşebbüsünü başlatan eski başbakan Necmeddin Erbakan’ı da yâd eden Cumhurbaşkanı Erdoğan projeyle ilgili şunları söyledi:

Bu iş için 100'ün üzerinde Türk mühendis gecesini gündüzüne kattı. Bugün ön gösterim araçlarını söz verdiğimiz gibi ilk kez sizlerle paylaşıyoruz. Devrim otomobilinin yolda kalmasını, projeyi boğma kampanyasına çevirenler, aynı şeyi yapmaya çalışacaklardır. Ama izin vermeyeceğiz.

Konuşulduğu günden bu yana siyasete de epey malzeme edilen ve kaynağından bilgi akışı sağlanmadığı için çeşitli iddialarla gündemde tutulan otomobille ilgili en çok merak edilen şey hangi özelliklerini barındırdığı olmuştu.

yerli otomobil suv tasarımı

Bu konuya açıklık getiren isim TOGG CEO’su Gürkan Karakaş oldu. Türkiye’ye ait küresel bir marka olarak, teknolojinin en güncel halini ve yeni neslini kullandıklarına dikkat çeken Karakaş, otomobilin tanıtımında şu ifadelere yer verdi:

Dünyada otomotiv ile ilgili kurallar değişiyor. Otomobilimiz akıllı bir cihaza dönüşmekte. Artık nesnelerin internetiyle bağlantılı otomobiller, otomobilin kendisinin internetli olduğu bir dünyadan bahsediyoruz. Biz doğuştan elektrikli bir otomobil geliştirerek küresel piyasada rekabet edebilmek istedik. Segmentinde en uzun aks mesafesine sahip ve tek şarjla 500 KM'lik menzile gidebilecek olan bu araçla aynı zamanda Türkiye’nin özlemini de gidermeyi umuyoruz.

2021’de Bursa’da kurulması planlanan fabrikası ile binlerce kişiye de istihdam sağlanacak yerli otomobil projesinde üretici tarafın en çok merak ettiği şey ise halkın beğenisi oldu. Uluslararası arenadan da pek çok firmanın beğenip tebrik ettiği bu elektrikli araç halkın büyük çoğunluğunda da hayranlık uyandırdı.

Kabafii olarak yaptığımız ankette katılımcıların yüzde 93’ü aracı beğendiğini söylerken, bunların içinden yüzde 73’ü ise çıktığı takdirde hemen almak istediğini ifade etti. Şimdiden ilk ön siparişini dolduran aracın fiyatının ne olacağı ise şu anda gizemini koruyor.

yerli otomobil beğenildi mi, alınır mı