Öğrenciler Yakın Uzay'a Balon Gönderdi

24.05.2022 / Bilim / Teknoloji / Eğitim

İngiltere'de bir ilkokuldaki öğrenciler, Yakın Uzay'a bir hava balonu fırlatmayı denediler ve inanılmaz görüntüler yakaladılar.

Öğrenciler Yakın Uzay'a Balon Gönderdi

Bir Insta360 ONE X2 aksiyon kamerası ile donatılmış balon, 80.000 fit yüksekliğe çıkarak atmosfere uçtu ve gezegenimizin bazı inanılmaz görüntülerini kayıt altına aldı. Tüm etkinlik, teknoloji ve medyayı okul müfredatına sokmayı amaçlayan bir kuruluş olan Hi-Impact tarafından düzenlendi.

Etkinliğin başlangıcında, Merseyside'daki St. Bridget's Katolik İlköğretim Okulu'ndaki öğrenciler, hava basıncının helyumun irtifada genişlemesine neden olduğunu ve sonunda balonu patlamaya zorladığını, rüzgâr tahminlerini kullanarak uçuş yolunu nasıl belirleyeceklerini ve yük üzerinde ne tür değişimler yapmaları gerektiğini öğrendi.

Öğrenciler yakın uzaya balon gönderdi

Uzay balonunu oluşturmak için bir hafta boyunca birlikte çalışıldıktan sonra, Galler'deki fırlatma alanından gönderilen kamera, Dünya’dan yaklaşık 125 mil uzakta iki saat uçuşta geçirdi. Hi-Impact'in yüke yerleştirdiği çoklu izleyiciler sayesinde, öğrencilerin emeklerinin meyvelerinin tadını çıkarabilmeleri için her şey toplandı.

Hi-Impact, bu uygulamalı deneyimleri kullanarak öğrencilerin dünyalarını daha iyi anlamalarını ve onu korumak için ne yapmaları gerektiğine dair kazanımlar elde etmesini umuyor.