Türklerin Kurduğu Sahte ABD Büyükelçiliği

05.01.2024 / Genel

Güzel ülkemin her sabahına ayrı bir dolandırıcılık haberiyle uyandığımız ve dolandırıcılık furyasında önde olduğumuz bir aşikâr ama bu olay, “bu kadarına da pes” dedirtecek türden.

Türklerin Kurduğu Sahte ABD Büyükelçiliği

Olayın kahramanları Türkler fakat adres bu sefer Türkiye değil. Batı Afrika’nın demokrasi, hak ve özgürlükler bakımından örnek gösterilen ülkesi Gana. E tabii birinin suyu bulandırması lazım. O da bize nasip olmuş çok şükür!

Bu dolandırıcılık hikâyesinin ilginçliği bununla da sınırlı değil tabi. Tarihte bir benzerine rastlanmayan bir yöntemle ve altı yıl boyunca sistemi işleterek yüz binlerce dolarlık bir soyguna imza atılmış. Nasıl mı? Sahte bir ABD Büyükelçiliği açarak.

Başlarını Türklerin çektiği ve içlerinde Ganalıların ve savcı gibi üst düzey yetkililerin de olduğu bir grup, Gana’daki en büyük taleplerden biri olan ABD vizesi üzerinden bir dolandırıcılık sistemi kurmaya karar veriyor. Bunu da gözden ırak değil de göz önünde yaparak daha az dikkat çekeceğine inandıklarından olsa gerek, Gana’nın başkenti Accra’da atıl bir binada gerçekleştiriyor.

Pazartesi, Salı ve Cuma günleri belirli saatler arasında Amerikan bayrağı çekilen ve dönemin ABD Başkanı Barack Obama’nın fotoğraflarının asılı olduğu bina içinde, vatandaşlara 6 bin dolar karşılığında sahte vizeler hazırlanıyor.

Accra’da yaşayanlardan çok, farklı bölgelerden gelenler için bu hizmeti pazarlayan çete, profesyonel bir şekilde hazırlanan afiş ve broşürlerle Gana, Fildişi Sahili ve Toga’da bulunan vatandaşları oltaya alarak, hizmeti almak isteyenlere transfer ve konaklama gibi hizmetler de sunuyor ve dolandırılan insanların gözünü de boyuyor.  

Altı senenin ardından Amerikan Büyükelçiliği’nin güvenlik görevlileri ile Gana polisinin “Spartan Vanguard” adlı ortak operasyonuyla ortaya çıkarılıp kapatılan sahte Amerikan Büyükelçiliği’nin ardından yapılan açıklamada, bu işletmenin bu kadar uzun süre varoluşunun ardında “durumu görmezden gelen yolsuz Amerikalı yetkililerin” de payı olduğu söyleniyor.

Ganada Türklerin kurduğu sahte ABD Büyükelçilik binası

Ganada Türklerin kurduğu sahte ABD Büyükelçilik binasında vize dolandırıcılığı haberi