Bedelli Askerlikte 10.Gün

24.10.2019 / Genel

31. Bedelli olarak Manisa Batı Kışla’da geçirdiğim askerliğimle ilgili aldığım notları sizler için derledim. İşte onuncu günden notlar.

Bedelli Askerlikte 10.Gün

05:30 Kalktık.

06:40 Kahvaltıya geçtik.

-Börek

-Yarım domates

-Yarım salatalık

-Siyah zeytin

-Kaşar

-Kutu çilek reçeli

07:10 Eğitim alanındaki barfiks demirinde asılı kalma oyunu oynadık. Ortalıkta şakayla karışık dönen bahislerle biraz güldük eğlendik. 1 dakika 10 saniye asılı kalarak bir rekor kırdım ve bir sürü ikram kazandım.

07:15 Mıntıka temizliği.

07:25 Revire kayıt olanlarla birlikte sıra oldum. Sayı alındıktan sonra revire doğru hareket ettik.

Revire hangi bölük önce gelirse ilk olarak onlar alınıyor muayeneye.

08:00 Revire geldik. Muayene 09:00’da başlıyormuş. Bizim sağlık kağıtlarımızı başımızdaki usta er içeriye götürüp kaydımızı gerçekleştirdi.

Benim sıram geldiğinde, zaten malum olan heyet raporumu hatırlattım. 2 gün yatak istirahatini ister şimdi ister daha sonra verebileceklerini söylediler. Ben de hemen istedim. Yani, içinde bulunduğumuz gün ve sonraki gün yatacağım manasına geliyordu bu. Ayrıca 10 gün spor faaliyetlerinden muafiyet aldım. Kas gevşetici ve ağrı kesici iki ayrı ilaç yazdırdım. Tüm bunların haricinde, ağrılarım devam ettiği takdirde iğne olmak için yine gelebileceğimi beyan ettiler.

Yatak istirahati olanların da muaf olmadığı tek şey içtima. İçtimalar burada kabus gibi bir şey.

10:00 İşlemlerimiz bitti. Yaklaşık 35 kişiden oluşan revir grubu, istirahatli istirahatsiz sağa sola dağıldı. Ben de gazinoya geldim. Bir koli su aldım ve oyun oynadım.

Bu arada otomatlarda su 0,75 kuruş. Fakat kantinden alırsanız 0,50 kuruş. Zaten bolca tüketildiği için kantini boş buldukça 12 adet almanızda fayda var.

bedelli askerlik silah zimmetli ve atış eğitimi

11:00 Koğuşa geldim. Üstümü değiştirdim. Bu arada bölüğe silah zimmetlenmiş, silahlı eğitime geçmişler. Zaten istemediğim bir şeydi, güzel bir kaçamak oldu. Bunun yanı sıra kadın hakları ile ilgili bir seminere gitmişler.

Fakat bunun yanı sıra bir şey keşfettim. Trabzonlu bir devrem, silah deposunda bulunan birkaç kolide, eski bedelli celbine ait eşyalar bulmuş. Bana da bir bere verdi sağ olsun. Kaybettiğimden beri bir problem olmadı açıkçası ama törene illaki bere ile katılacaktık, o yüzden içim rahatladı.

11:30 Duşa girdim.

12:00 Arkadaşlar koğuşa geldi. Yukarıda bahsettiğim şeyleri anlattılar. Ama kan ter içindeydiler.

12:10 İçtima.

13:00 Öğlen yemeğine geçtik. İlk ve son kez yaşanan bir gecikmeden dolayı bu saate kaldı.

-Mercimek çorbası

-Dolma biber

-Patates salatası

-Üzüm

-Puding

-Çamlıca gazoz

Yemeğin ardından katılım zorunluluğum olan içtimalara, nasıl olsa sayıyı sadece akşam alıyorlar diye katılmadım. Hatta bu bugı bulan başka bir arkadaş, istirahati olmadığı halde eğitimden kaçıp yatmaya geldi. Soran eden yok.

Dünyanın İlk Günü isimli bir kitaba başladım.

15:00 Gazinoya gidip pes oynadım.

15:50 Koğuşa geri dönüp kitap okumaya devam ettim. Ranzam hemen balkonun dibindeydi, müthiş tatlı bir esinti vardı. Manzaramda da Sipil dağı. Askerlik böyleyken oldukça güzel geldi.

17.45 İçtimaya katılmadım yine.

18:00 Akşam yemeğine geçtim.

-Şehriye çorbası

-Tavuk But

-Peynirli Makarna

-Çoban salatası

-Muz

19:30 İçtima

20:00 Arkadaşlarla amfiye gidip sohbet ettik, türkü söyledik.

bedelli askerlik revir ve ilaç temini

21:00 Koğuşa döndük. Sabah sağlık kağıdıma yazılan ilaçlarımı almak için revir görevlisine gittim. Bugüne mahsus sabah yazılan ilaçlar gelmemiş ama şansıma daha önceki erlerden kalan ilaçlardan bana yazılanlardan vardı. İlaçlarımı alıp yatağıma çıktım ve kitap okumaya devam ettim.

22:30 Yattık.

<<9.Gün     11.Gün>>