Bedelli Askerlikte 15.Gün

24.10.2019 / Genel

31. Bedelli olarak Manisa Batı Kışla’da geçirdiğim askerliğimle ilgili aldığım notları sizler için derledim. İşte on beşinci günden notlar.

Bedelli Askerlikte 15.Gün

05:15 Kalktık.

06:30 Kahvaltıya geçtik.

-Omlet

-Kaşar

-Yeşil zeytin

-Salam

-Topkek

07:15 Mıntıka temizliği.

07:45 İçtima. Bugün revire 85 kişi çıktı, ayrıca 10 kişi de hastaneye sevk edildi. İstirahatteki ve törende görevli olan arkadaşlarla birlikte neredeyse 140 kişi eksik kaldı bölükte.

08:15 Tören alanına geldik. Geçen haftaki gibi bir hafta başlangıcı töreni gerçekleşti. O hafta şehit olanların isimleri sayıldı, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu, Tugay komutanı konuşma yaptı ve tören yürüyüşü gerçekleştirdik.

Bu arada temizlik için 15 adet gönüllü seçtiler. Tugay komutanı koğuş bölgesini ve koğuşları gezecek diye dip köşe temizlik yapılmış.

10:50 Amfiye geldik. Serbest kaldık.

11:40 Tören yürüyüşü ile tören alanına geçtik. 1 tur atıp dağıldık.

12:00 İçtima.

12:15 Öğlen yemeğine geçtik.

-Ezogelin

-Köfte-patates

-Erişte

-Muhallebi

-Armut

Temizlik dolayısıyla kimseyi koğuşa almak istemediler. Sadece namaz kılanlara tolerans gösterildi.

14:00 İçtima. Ardından yine tören yürüyüşü ile tören alanına geldik. Hava sıcaklığı 30 derece. 20 dakika boyunca yürüyüp saat başına kadar ara verdik.

16:30 Amfiye geldik. Çok iyi bir yürüyüş olduğu için asteğmen bizi serbest bıraktı.

bedelli askerlik akıllı telefona tutanak tutuldu

17:50 Yemek için içtimaya gireceğimiz sırada bir olay yaşandı. Bir üst teğmen yoldan geçerken bir asker hariç herkes ayağa kalkıyor. O da duvara yaslanmış akıllı telefonuyla oynuyor. Ben tam koğuş kapısından çıkarken bağırtıları duydum. Suratı kıpkırmızı olmuş üst teğmen, bu kadar da laubalilik olmaz falan diyordu. Bizim bölükten bir ast teğmeni çağırarak tutanak tutmasını ve akıllı telefona el koymasını istedi.

Dönüp gidiyordu. Bizim ast teğmen de bir iyilik yapayım deyip çocuğa telefonu geri verirken, sen tut bu olayı üst teğmen gör!! Derhal geriye dönüp ast teğmeni de acayip yüksekten azarladı. İlk defa akıllı telefona tutanak tutulduğuna bu şekilde şahit olduk.

18:00 İçtima.

18:30 Akşam yemeğine geçtik.

-Yayla çorbası

-Etli taze fasulye

-Bulgur pilavı

-Çoban salata

Yemekten sonra üç arkadaş tören alanının oralarda dolaşırken, kışlanın caddeye bakan kısmında can sıkıntısından sivillere seslenmeye başladık. Bazıları cevap veriyor ama akşam karanlığında bizi göremeyip, nereden geldi bu ses diye dört tarafına bakınıp duruyordu. Bu durum çok hoşumuza gitti. Hatta bir arkadaş, “sivillerle iletişim kurduk!!” diye nükteli bir şekilde sevindi. Halimize gülelim mi ağlayalım mı bilemedik!

Burada amaçsızca geçen günler insana oldukça uzun geliyor.

19:30 İçtima.

21:45 Bugün Türkiye-Fransa maçı vardı. Sabahtan beri ısrarla izlemek istediğimizi söylemiştik. Başta olumsuz yanıt verseler de böylesi önemli bir maç için sonunda yemekhaneyi açtılar. Hoş bir anı oldu.

00:00 Yatış için koğuşa geldik. Bu sefer yat içtiması olduğuna şahit oldum. Bir ast teğmen dolaşıp uyuyan uyumayan herkesi saydı. Ardından yattık.

<<14.Gün     16.Gün>>