Dünyada En Çok Konuşulan 12 Dil

6.02.2020 / Genel

Dünya genelinde 7000’in üzerinde aktif kullanılan dil var. Bu diller arasında en çok konuşulan dilleri merak ediyor musunuz?

Dünyada En Çok Konuşulan 12 Dil

Dünya genelinde aktif olarak kullanılan dil sayısının 7 binden fazla olduğu tahmin ediliyor. Bu diller arasında en yaygın ve en çok kullanılan 12 dili ise sizler için derledik.

Çince

Dünyanın en çok konuşulan dildir. Başta Singapur olmak üzere, Taiwan,  Güney Doğu Asya, Amerika ve Avrupa’da her 5 kişiden biri Çince konuşmaktadır. Birleşmiş Milletler’in resmi dilleri arasında yer alan Çince, gerek alfabesi gerek de zenginliğiyle öğrenilmesi zor bir dildir.

dünyada en çok konuşulan diller

İngilizce

İngilizce, 67 ülkenin resmi dili olup 427 milyon insanın ikinci dilidir. Bu dilin yaygın olmasının nedeni, teknolojik yeniliklerde devleşmiş ülkelerde İngilizce konuşulması ve dilin esnekliğidir.

İspanyolca

480 milyona yakın kişinin ana dilidir. İspanyolcanın Amerikan İngilizcesi ve İngiliz İngilizcesi gibi farklı konuşma, lehçe ve diyalektik özellikleri vardır. Dünyada en çok ülkede resmi dil olarak kabul edilen dil, İspanyolca’dır. İspanyolca, küresel ekonomik ve ticari dengeler dikkate alındığında geleceğin dilleri arasındadır.

Hintçe

1.2 milyar nüfusu ile dünyanın en kalabalık 2. ülkesi olan Hindistan’ın ana dili olup soldan sağa doğru yazılması ve cümle yapısında fiillerin en sonda bulunması özellikleriyle Türkçe ile benzerlik göstermektedir.

Türkçe

Ural – Altay dil grubunun Altay dilleri ailesinde yer alan Türkçe, en eski hesaplara göre 8500 yaşındadır. Nitekim Dünya dilleri arasında en eski yazılı belgelere sahip olan dil Türk dilidir. Dünyadaki en zengin diller arasında yer alan Türkçe, yaklaşık 220 milyon insan tarafından konuşulmaktadır.

en çok konuşulan diller

Arapça

Arapça, Birleşmiş Milletler’de kabul edilen 6 resmi dilden birisi olup 60 ülkede konuşulmaktadır. Bu dilin telaffuz zorluğu, öğrenmesi en zor dillerden biri olarak kabul edilmesine neden olmuştur.

Portekizce

165 milyon kişinin konuştuğu Portekizce, Hint-Avrupa dil ailesinin İtalo-Keltik alt grubunun Roman Dilleri koluna bağlıdır. Portekizce dilinin, çevrimiçi platformda en çok kullanılan dillerden biri olması içerik üreticileri ve yazarların bu dili öğrenme konusunda istekli olmalarını sağlamıştır.

Bengalce

Bengalce, bir doğu Hint-Ari dilidir. Bengalce konuşanların sayısının yüksek olmasının nedeni, nüfusu 120 milyonun üzerinde olan Bangladeş’te hemen herkesin bu dili kullanmasıdır.

Rusça

Birleşmiş Milletler’in resmi dillerinden biri de Rusça’dır. Avrupa’da da en çok konuşulan diller arasında yer alan Rusça, farklı bir alfabeye ve farklı bir dil yapısına sahiptir. Rusya’nın en çok seyahat eden ülkelerden biri olmasının sonucunda özellikle turizm sektöründe Rusça bilmek en az İngilizce bilmek kadar önemli hale gelmiştir. Ayrıca devlet ve özel sektör destekli pek çok kurum ve kuruluş; yazılım, programcılık, bilişim sistemleri konusunda bu dili kullanmaktadır.

en çok konuşulan diller listesi

Japonca

Japonca, 128 milyonun üzerinde nüfusa sahip Japonya’da konuşulan bir dildir. Bu Uzak Doğu dilinin öğrenilmesi, dünyadaki en yüksek standartlara sahip okulların Japonya’da olması ve Japonya’nın ekonomide söz sahibi olması nedeniyle avantaj sağlar.

Almanca

Almanca, Germen dilleri koluna bağlı olup dünyanın yaygın dillerinden biridir. Avrupa Birliği’nin resmi dillerinden biri ve en çok konuşulanı Almanca, 125 milyon kişinin anadili ve ikinci dilidir.

Fransızca

Fransa ve eski Fransız sömürgesi ülkelerde konuşulan Fransızca bir kültür ve diplomasi dilidir. 220 milyondan fazla kişinin konuştuğu bu dili öğrenmek, sanat ve kültür alanında bilgili olunmasını sağlayacaktır.