Rekabetin Önemi

26.12.2019 / Genel

Aklınıza yeni bir iş fikri geldiğinde hemen araştırmalara başlarsınız. O iş fikri başkası tarafından hayata geçirildiğinde vazgeçersiniz.

Rekabetin Önemi

Vazgeçmek kolaydır. Fakat sizi başarıya sürüklemez. Aklınıza gelen iş fikrini başkası hayata geçirmiş olabilir. Rekabet etmekten korkmayın. Başka bir iş fikrine yöneleceğinize aklınıza yatan işi yapın. Sizden önce bu işin hayata geçirilmesinin size katacağı olumlu yönleri araştırın.

rekabetin önemi

Sizden önce aynı işe giren kişilerin izledikleri adımları araştırın. Yanlışlarını ve hatalarını öğrenin. Bu hatalardan ve yanlışlardan uzak durarak kendinizi daha hızlı bir şekilde geliştirebilirsiniz.

Birçok iş fikri hayata geçirilemeden çöpe atılıyor. Belki de sizi zengin edecek bir fikirden vazgeçmiş oluyorsunuz. Oysaki içinizdeki rekabetçi ruhunu serbest bıraksanız, belki de rakiplerinizi geçip sektörün aranan ismi olacaksınız.

Rekabetin önemini en iyi anlatan 5 sebebi ise şöyle sıralayabiliriz.

Gelişmenin Önünü Açar

Rakipler sizi daha çok çalışmaya ve kendinizi sürekli geliştirmeye iter. Bu nedenle sürekli yenilikçi bir iş odaklı olursunuz. Müşterileriniz için her zaman daha iyisini yaparsınız. Eğer sektörde rekabet edeceğiniz bir rakibiniz yoksa kendi kalıbınızda ilerleyeme devam edersiniz.

rekabet gelişmeyi sağlar

İnsanlığa Fayda Sağlar

Rekabet ortamı iş dünyasında teknolojik anlamda ilerleme kaydettirir. Bu bilim adamlarının kendilerini sürekli geliştirmesini sağlar. İlk telefonlar ile şuan cebimizde olan telefonlar arasında fark, insanlığın birbirleri ile yaptıkları rekabet sonucu ortaya çıkmıştır.

Yaratıcı Olmayı Sağlar

Rekabet ortamında rakipler her zaman bir adım önce olmak ister. Bunun için de sürekli yenilikçi adımlar atarlar. Yenilik ise size yaratıcılık katacaktır.

Öğrenmeyi Sağlar

Rekabet ortamında kazanan ve kaybeden kişiler attıkları her adımdan ders çıkartırlar. Nerede yanlış yaptıklarını ya da nerede doğru yaptıklarını anlamaları için öncelikle o ilk adımı atmalılar. Sonra her adımdan yeni şeyler öğrenerek belki de başarısız oldukları bir projede birkaç deneme sonrasında başarıya ulaşacaktırlar.

rekabet öğrenmeyi sağlar

Amaca Odaklanmayı Sağlar

Herkesin bir amacı olmalıdır. Amaçsız çıkılan yolda her zaman başarısızlıklar olur. Rekabet ise insanların amaçlarına odaklanmalarını sağlar. Amacınız doğrultusunda attığınız her adım sizi biraz daha başarıya yaklaştıracaktır.