Bedelli Askerlikte 9.Gün

23.10.2019 / Genel

31. Bedelli olarak Manisa Batı Kışla’da geçirdiğim askerliğimle ilgili aldığım notları sizler için derledim. İşte dokuzuncu günden notlar.

Bedelli Askerlikte 9.Gün

05:15 Kalktık. Pike, yorgan ve yastık kılıfını katlayıp koğuş girişinde topladık.

06:30 Kahvaltıya geçtik.

-Yanık poğaça

-Beyaz peynir

-Siyah zeytin

-Kutu tereyağı

-Kutu bal

07:15 Mıntıka temizliği.

07:45 İçtima. Bugün de hava yağmurluydu. Amfide kapalı alanda yine Askeri Nezaket Kuralları’nı dinledik.

09:40 İstirahat verdiler.

10:00 Yine aynı alanda, yemin töreninde bizim bölüğün okuyacağı “Manisa Komando Marşı” dağıtıldı ve öğlene kadar ona çalışıldı.

Manisa Komando Askerleriyiz Biz

Vatanın Milletin Gururuyuz Biz

Söyleyin Anama Ağlamasın Hiç

Ant İçtik Yol Bildik Dönmeyeceğiz

12:00 İçtima.

12:15 Öğlen yemeğine geçtik. Bu arada takım ve kol düzenlerine göre yemeğe giriş sırası belirlenmeye çalışılıyordu. Bugün itibariyle oturdu. Yemeğe girişlerde sıralı bir düzene girilerek haksızlığın önüne geçildi.

-Yoğurt çorbası

-Etli patatesli yemek

-Makarna

-Salata

-Çikolatalı gofret

13:45 İçtima. Ve ardından Askeri Nezaket Kuralları’nı okumaya devam ettik. Kafayı sıyırtmamıza az kaldı.

Bu sırada beremi kaybettiğimi fark ettim. Birkaç saat boyunca çaktırmadan eğitim alanından kaçarak dolaştığım yerlerde sordum soruşturdum ama bulamadım. Bu tarz bir şey kaybettiğinizde bulmanız imkansız gibi bir şey. En sonunda komutana söylemek durumunda kaldım. Bir hal çaresine bakarız dendi, o iş bir süre öyle kaldı.

Bunun yanı sıra akıllı telefonların her yere taşınması ve ulu orta açılıp kapanması sıklaşmıştı. Bu durumu gören bazı komutanlar telefonlara el koyup tutanaklarını tuttular.

14:30 Yağmurun yağmadığını gören asteğmenlerimiz bizi yine tören alanına götürdü ama tam tören alanında birkaç parça çiseledi diye geldiğimiz gibi amfiye geri döndük.

16:45 Hiç istirahat almadığımız için bir grup arkadaşla namaza gitmek istediğimizi belirttik. Nizami bir sıra ve uygun adım marşla koğuşa getirildik. Bu sırada ardımızda kalanlara da özel olarak yürüyüş eğitimi verilmeye çalışılıyordu.

18:00 İçtima.

18:15 Akşam yemeğine geçtik.

-Mercimek çorbası

-Etli Fasulye

-Pirinç Pilavı

-Tavuk göğsü

18:45 Sağlık kağıdımı alıp revire gittim. Burada eklemem gereken bir şey var. Ben askere gelmeden önce ciddi bir bel fıtığı problemi yaşadım. Bu konudaki heyet raporum da askeri şube tarafından onaylandı. Askere gelmeden önce havuz ve sert zemin terapisi alıp full ortopedik yatakta yatıyordum. Burada her şeyden yoksun kaldım ve ağrılarım nüksetti. Dolayısıyla doktora görünmek istedim.

bedelli askerlik istirahat

Burada şöyle bir şey dönüyor. 2 gün yatak istirahati hakkınız var. Eğer 2 günü geçerse askerliğiniz uzuyor. Erler 2 gün kaytarmak için revire gitmeye mazeret uyduruyor. Komutanlar da gözünüzü korkutmak için, 2 günden fazla istirahat alacağınız durum olursa ayvayı yediniz, bize gelmeyin o zaman diye alttan alta tehdit savuruyor.

Ama şunu söyleyeyim; doktorlar 2 günden fazla istirahat vermiyor ve bu durum sadece yatak istirahati için geçerli. Eğer hastaneye sevk olursanız ya da revirde yatmanız gereken bir durum olursa, o günler yatak istirahati içine girmiyor. Yani 18 gün hastanede yatıp yemin törenine geldiğinizde herkes gibi terhis oluyorsunuz mübalağa edecek olursak.

O yüzden korkmadan bu hakkınızı kullanın derim.

19:45 İçtima.

22:00 Afrodit Buhurdanında Bir Kadın İsimli kitabı da bitirdim ve yattım.

<<8.Gün     10.Gün>>