Kadın Çalışanlar Öpüşmeye Zorlanıyor

17.09.2021 / Genel

Pekin’deki bir şirkette garip bir sabah ritüelini gösterdiği iddia edilen bir video, Çin başta olmak üzere tüm dünyayı ayağa kaldırdı.

Kadın Çalışanlar Öpüşmeye Zorlanıyor

Shanghaiist'in haberine göre, küçük bir bira fabrikasında çalışan kadınların, her sabah işe başlamadan önce sıraya girip patronlarını öpmeleri gerekiyor. Bu durumun kanıtı olarak bir “öpüşme anı”nın gösterildiği video interneti kasıp kavururken, çok kısa sürede viral olarak uluslararası medyada kendine yer buldu.

Konuyla ilgili açıklama yapmak zorunda kalan şirket sahibi, bunun samimi bir ritüel olduğunu ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bir şirkette uygulandığını gördükten sonra bu fikri uygulamaya başladığını söyledi. Ayrıca yurtdışındayken kadın çalışanlarının onu özlediğini ve WeChat'ten ona mesaj gönderdiğini iddia etti.

Kamuoyunu çalkalayan bu haberden sonra kimileri bunun sapıkça olduğunu ve cinsel taciz olarak nitelendirilmesi gerektiğini savunurken, kimileri de çalışanların bu çirkin davranışı neden kabul ettiğini sorguladı.

Çin haber sitesi Sohu'da yer alan habere göre ise, çalışanların önceden bu durumdan utandıklarını ama işsiz kalmaktan korktukları için sürece katlandıklarını bildirildi. Bunun yanı sıra bu uygulama sebebiyle iki kadın çalışanın istifa etmek zorunda kaldığı da haber notlarının arasında yer aldı.