Boyalı Türbinler Kuş Ölümlerini Azalttı

02.09.2020 / Çevre / Bilim / Teknoloji

Alternatif enerjiler, gezegenimizin durumunu korumaya yardımcı olmanın önemli bir yoludur. Ancak her zaman problemsiz değildirler.

Boyalı Türbinler Kuş Ölümlerini Azalttı

Bunlardan biri olan ve rüzgarı enerjiye çeviren rüzgar türbinleri, uçan kuşları ve yarasaları üzerine çeken büyük bir etkiye sahiptir. Fazlasıyla büyük ve güçlü olan türbinlere yaklaşan türlerin yaşama şansı oldukça azdır. ABD Balık ve Vahşi Yaşam Servisi, Amerika Birleşik Devletleri'nde rüzgar türbini çarpışmaları nedeniyle yılda 140.000 ila 500.000 kuşun öldüğünü tahmin ediyor.

siyaha boyanan rüzgar türbini kanatları sayesinde kuş ölümleri yüzde 70 azaldı

Fakat günümüzde araştırmacılar, vahşi hayata zarar vermeden rüzgar enerjisinden yararlanmamızı sağlayacak basit bir çözüm keşfettiler. Norveç Doğa Araştırma Enstitüsü ve İsveç'in Annsjön Gölü Kuş Gözlemevi çalışanları, ölümleri nasıl azaltabileceklerini görmek için kısa süre önce tek bir türbin kanadını siyaha boyamanın etkinliğini inceleyen bir çalışma yayınladılar.

Araştırmacılar, hareket bulanıklığının azaltıldığı bir düzine örnek çalışmalar neticesinde türbinin bir kolunu siyaha boyadılar. Kuşların dar bir ön görüş alanına sahip olmalarından dolayı, hareketli nesneyi görünür hale getirecek bir işaretin onların yaklaşımını azalttığını fark ettiler. Sonuç olarak, türbinlerin boyanmasından sonra yıllık ölüm oranında ortalama %71,9 azalma oldu.

Pek tabi yüzde yüz bir önlem için çok daha fazla araştırılma yapılması ve diğer etkenlerin de keşfedilmesi gerekiyor. Ama şu an için çalışmalar umut verici.