Dünyanın En Çirkin Kadını

03.08.2022 / Biyografi / Genel

Çocukları aç kalmasın diye “dünyanın en çirkin kadını” yarışmasına katılan Mary Ann Webster, hayatının kalanını sirkte çalışarak geçirdi.

Dünyanın En Çirkin Kadını

1874'te Londra'da işçi sınıfından bir ailenin sekiz çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Küçük yaştan itibaren çalışmak zorunda kalan Mary Ann, gençliğinde güzelliği dillere destan bir hemşire olmuştu bile. 1903 yılına gelindiğinde 29 yaşındayken Thomas Bevan ile evlendi ve birlikte dört çocuğa sahip oldular.

1906 yılından yani 32 yaşından itibaren akromegali semptomları göstermeye başlayan Mary Ann, o devirler tanısız ve tedavisiz bu hastalık sebebiyle, migren, kas ve eklem ağrıları, görme bozukluğu, ilerleyen bir bedensel büyüme ve deformasyon yaşamaya başlamıştı. Vücudunda anormal bir büyüme ve yüzünde çarpıklaşma söz konusuydu.

Mary Ann Webster (Bevan) Akromegali

Mary Ann Webster'in hastalığı olan akromegali, vücutta aşırı miktarda büyüme hormonuna neden olan, kemik, iç organ ve yumuşak doku genişlemesine yol açan bir nöroendokrin bozukluktu. Ekseriyetle akromegali, hipofiz adenomu olarak bilinen iyi huylu bir tümör nedeniyle oluşuyordu. Her ne kadar bugünün dünyasında bu sayrılık kolaylıkla tedavi edilebilse de maalesef o günün şartlarında bu durum imkansızdı.

Ellerinin ve ayaklarının boyutunda orantısız bir büyüme ve yüzünde kabalaşma oluşmaya başlayan Mary Ann, güzelliğini günden güne yitirdiğinin ve hatta alabildiğine hızlı bir şekilde çirkinleştiğinin farkındaydı. Her ne kadar bu durum, eşi onu her koşulda desteklediği için baştan daha çekilir gelmişse de, 1914 civarı Thomas Bevan’ın ani vefatıyla birlikte akıl almaz bir cehenneme dönüşüvermişti.

Kendisini yaratığa benzeten ve ondan uzak durmaya çalışan insanların ortasında buluvermişti. Çevresindeki herkesin dalgacı ve aşağılayıcı bakışlarının odağı oluvermişti bir anda. 1920 yılına kadar çaldığı her kapı yüzüne kapanmış ve dört çocuğuna bakmakta fazlasıyla zorlanmaya başlamıştı.

Ta ki “Dünyanın En Çirkin Kadın Yarışması” ilanını görene kadar. Yarışmanın kazananına yüklü miktar para verileceğini duyan Mary Ann Webster, çocukları söz konusu olduğundan ikinci kez düşünmeden başvurusunu yaptı. Tüm izleyenlerin kahkahaları ve alaycı söylemlerine rağmen sahne aldı ve ödülü kazandı. Ama artık o dünyanın en çirkin kadınıydı.

Mary Ann Webster (Bevan) ve çocukları

Hemen ardından gazetelere konu oldu ve hakkında nahoş makaleler kaleme alındı. Tüm bunlar manevi anlamda hayatını daha da çekilmez kılarken, popülaritesi sebebiyle maddi anlamda yükselişe geçmeye başlamıştı. Çok geçmeden Coney Island'daki Dreamland'in yapımında rol oynayan Amerikalı şovmen Sam W. Gumpertz tarafından ucube gösterilerinde boy göstermek için teklif aldı. Bu teklifi de çocukları için kabul eden Mary Ann, hayatının kalanını çirkinliğini sergileyerek geçirecekti.

Çok kısa sürede sirkte en çok ilgi odağı olan kişi olmuştu. Kendisine takılan lakaplar, çirkin söylemler, atılan iftiralar, küfür ve hakaretler de çığ gibi büyümüştü. Dört çocuğunun gerek temel ihtiyaçları gerekse eğitim masraflarını rahatlıkla karşılayabilmenin verdiği gurur ve mutlulukla tüm bunlara göğüs germeye devam eden bu şefkatli annenin maalesef bu dünyadaki günleri tükenmek üzereydi.

Yine hastalığı sebebiyle yaşamsal faaliyetleri de zor giren Mary Ann Webster, 1933 yılına gelindiğinde 59 yaşındayken, kendisi için bir çilehaneye dönüşmüş bu dünyadan bekaya göçtü. Çocuklarından ise tek isteği İngiltere'de defnedilmek oldu.

Mary Ann Webster, Sam W. Gumpertz circus

Mary Ann Webster (Bevan) dünyanın en çirkin kadını

Mary Ann Webster (Bevan)

Mary Ann Webster (Bevan)