Filmleri Daldığı Okyanuslar Kadar Derin

28.2.2019 / Sinema / Kültür / Sanat

Serbest Dalış Dünya Şampiyonu Guillaume Néry, “One Breath Around the World” isimli kısa filmiyle, hayatlarımıza derin bir dalış yapıyor.

Filmleri Daldığı Okyanuslar Kadar Derin

Néry, kendisi gibi yetenekli bir serbest dalıcı olan karısı Julie Gautier ile birlikte, bizi okyanusların altında bir yolculuğa çıkarıyor. Fransa, Finlandiya, Meksika, Mauritius, Japonya, Fransız Polinezyası ve Filipinler'in sularından geçerek, derin suları keşfetmemiz için bu yolculukta ruhumuza adeta rehberlik ediyor.

One Breath Around the World, Guillaume Nery

2015 yılındaki ufak bir yanlış hesaplamanın kurbanı olan Guillaume Néry, planladığından 10 metre daha derine indiği için trajik bir kaza geçirmişti. Ölümle burun buruna gelen ve bir mucize eseri kurtarılan dünya şampiyonu, bir daha yarışamayacak olmasına rağmen hayattan kopmamış ve sinema dünyasına adım atmıştı.

2010’dan bu yana çıkardığı ve sektörde silinmez bir iz bırakan filmlerinden belki de kendisinin de en çok etkilendiği “One Breath Around the World”’dür. “Tek Nefeste Dünya Turu” olarak çevirebileceğimiz bu kısa film, Nery’nin okyanusla bir olmasını, okyanusun bir parçası olarak hareket ettiği izlenimini vererek mistik bir anlatım oluşturur.