Film İncelemesi: Resident Evil

18.09.2019 / Sinema / Eğlence

Zombiler, beyazperde de çok büyük bir yer edinmiş durumda. Bu konuda çekilen filmlerden de en başarılısı olan Resident Evil’ı inceledik.

Film İncelemesi: Resident Evil

İlk filmi 2002 yılında yayınlanan serinin, alanında en başarılı filmlerden bir tanesi olmasının altın sebebi, konuyu en ince ayrıntısına kadar işlemiş olmasıdır.

resident evil

 

Şöyle bir izlediğiniz zombi filmlerini hatırlayın. Zombiler insanları ısırır ve ısırdıkları kişileri de zombi yaparlar. Fakat bu zombiler nasıl oluşuyor? İlk zombi nasıl oldu?

Bu konuya çok değinen film yoktur. Muhtemelen siz de çok fazla film adı öneremeyeceksiniz. Eğer aklınız da en temelden işlenmiş zombi konulu bir film varsa en alta yorum olarak yazabilirsiniz.

Resident Evil 1

Dünyanın en büyük şirketi olan Umbrella, çok tehlikeli bir işe kalkışır. Biyolojik silah geliştirmeye başlayan şirket T Virüsü adında bir silah yapar. Bu biyolojik silah dünyanın sonunu getirecektir.

Raccoon City’nin altına inşa edilen Hive,Umbrella şirketine ait bir ileri biyolojik silah geliştirme tesisidir. Bu tesiste bir anda olaylar ters gitmeye başlar. Virüs serbest kalır ve Kızıl Kraliçe adındaki yapay zekâ Hive tesisini kapatır. İçerideki herkesi de öldürür. Amacı virüsün dışarıya çıkmasını engellemektir.

 

Fakat Umbrella şirketi Hive tesisinde neler döndüğünü anlamak için oraya bir ekip gönderir. Ekip ilk önce Hive tesisinin girişinde güvenlikten sorumlu Alice (Milla Jovovich) ile karşılaşır. Alice, geçirdiği bir kaza sonucu hafızasını kaybetmiştir. Bu ekip ve Alice Hive tesisine girince virüs Raccoon City’e yayılır.

 

 

Resident Evil 2

Hive tesisinden Raccoon City’e yayılan virüs, şehirdeki yaşamı sona erdirir. Umbrella şirketi de olayı ört pas etmek için şehrin etrafına bariyer çeker. Şirketin amacı şehirden kimsenin dışarıya çıkmamasıdır.

Virüsü kontrol edemeyen şirket B planını devreye sokar. Hızla yayılan virüsü hızlı bir şekilde durdurmak isterler. Şehre gönderilen bir nükleer bomba ile şehri yerle bir edeceklerdir. Konuyu tüm dünyaya “Nükleer Santralde Patlama” başlığı ile servis etmeyi planlarlar.

 

Şirket planladığı gibi nükleer bombayı şehre gönderir ve patlatır. Patlamadan önce Alice ve şehirde hayatta kalan birkaç kişi, şehre gelen son helikopter ile şehirden kurtulmayı planlar.

 

 

Resident Evil 3

Raccoon City’de yaşanan felaketten sonra gönderilen füze bir işe yaramamıştır. Olayın üstünden birkaç sene geçtikten sonra tüm dünyada yaşam biter. Çok az insan hayatta kalmıştır. Virüs tüm dünyayı tüketmiştir.

Raccoon City’den kurtulan grup, daha kalabalık hale gelmiş ve yok olan dünya da yaşam savaşı vermeye devam ediyor. Bir yandan sürekli hareket etmeleri gerekirker diğer yandan gıda ihtiyaçlarını da karşılamaları gerekir.

 

Bu süreçte Alice’in ulaştığı bir not ile grup rotasını Alaska’ya çevirir. Orada virüsün olmadığına inanırlar. Alaska’ya ulaşmaları için de yakıt ve gıda bulmaları gerekecektir. İhtiyaçlarını karşılamaları için Los Angles’a doğru yola çıkarlar.

Şehir hiç güvenli değildir. Zira Alice ve arkadaşlarını zombiler haricinde Umbrella şirketi de bekliyor olacak. Tüm dünyanın sorunu zombiler olsa da Alice Umbrella şirketi ile uğraşmak zorundadır. Çünkü şirket Alice’in peşini bir türlü bırakmaz.

 

 

Resident Evil 4

Dünya üzerinde neredeyse hiç canlı yaşamı kalmamış durumda. Üstelik virüs kontrol edilemediği için ve Umbrella şirketinin yapmış olduğu son deneylerden dolayı bulunduğu bedenleri evrimleştirmeye de başlamıştır.

Serinin 3. filminde ilk evrimleşmeyi gördüğümüz filmde, olaylar iyice karmaşıklaşıyor. Alice, yeni tanıştığı bir grup ile insanlığın sonunun gelmemesi için mücadele etmeye başlıyor.

 

Yakınlarda bulunan bir gemiden gelen sinyal doğrultusunda Alice ve arkadaşları o gemiye gitmenin yollarını aramaya başlarlar. Gemiye ulaşmaları oldukça güç olsa da hedeflerine ulaşırlar. Fakat bekledikleri tablo ile karşılaşamazlar.

Gemi, Umbrella şirketine aittir. Bu sürprizden sonra Alice ve arkadaşlarını büyük tehlike bekler. Alice ilk defa Umbrella kurucusu ile karşılaşır. Ne yazık ki, o adam da T Virüsü’ne maruz kalmış ve evrimleşmiştir.

 

 

Resident Evil 5

Serinin 5. filmi, kurgusal olarak diğer filmlerine göre biraz geri de kalmış durumda. Bu filmde Alice, daha önceki filmlerde oynayıp da ölen karakterlerin klonları ile karşılaşır.

 

Umbrella şirketi ise tamamen yapay zekanın kontrolüne geçmiştir. Başlangıçta neler döndüğünü anlamayan Alice, şirket kurucusu tarafından kurtarılır. Kurtarılma sebebi ise dünyanın son kalesini kurtarmaktır. Eğer o kale düşerse insanlık sona erecektir.