Karakter İncelemesi: Joker

27.10.2019 / Sinema / Eğlence

Genellikle Batman filmlerinde görmeye alıştığımız kötü karakter Joker, aslında kendi dünyası olan bambaşka bir karakterdir.

Karakter İncelemesi: Joker

Çoğu zaman Batman’ın en büyük düşmanı olarak beyaz perdeye yansıtılan Joker, kendi dünyasında kavrulan bir karakterdir aslında. Mesela Suicide Squad filmini izlediyseniz filmde Batman’ın adı bile geçmezken Joker’i görebilirsiniz.

joker karakteri

Palyanço gibi giyinen ve yaptığı şakalar ve cinayetler ile izleyenleri kendisine hayran bırakan Joker, ilk olarak 1940 yıllarında ortaya çıktı. Suç dehası olarak yaratılan karakter, ardından palyaço kılığına girmiş ve şaka sever katil karakterine dönüştürülmüştür.

Joker birçok çizgi romanda yer alsa da insanların büyük kısmı onu Batman fillerinden tanıdı. En büyük çıkışını da bana göre Batman: Dark Knight serisinin ikinci filminde rol almasıyla yaşadı. Filmi izleyenler Joker’in planlarından oldukça etkilenmişti. Joker, Batman: Dark Knight filminde kendisini aşağıdaki cümle ile tanımlamıştı.

Arabayı kovalayan, ancak yakalasa ne yapacağı konusunda bir fikri olmayan köpek. Sadece yapan, sonuçlarını düşünmeyen köpek…

Çizgi romanlarda büyük çıkış yapan Joker, artık Batman filmlerinde tüm kötü olayların başında yer aldı. Hatta Batman’ın müttefiki dedektif Jim Gordon’u bile öldürmeye çalıştı. Batman’ın sevgilisini bile kaçıran Joker, “Batman’siz Joker olmayacağı gibi Joker’siz Batman de olamaz” tezini herkesin aklına kazımış oldu.

Çizgi roman severler bilirler ki Batman’in kadın versiyonu olan Batgirl’ün de gerçek kimliğini ortaya çıkaran Joker olmuştur. Batgirl yani Jim Gordon’un kızı olan Barbara Gordon, Joker tarafından mağlup edilir ve sakat kalır. Bu hikâye ile Joker, Batman haricinde de boy göstermeye başlar.

joker karakteri

Suicide Squad yani Ölüm Timi olarak Türkçe isimlendirilen filmde, Joker çok fazla gözükmese de Joker’in kız arkadaşı Harley Quinn büyük dikkat çekmektedir. Oysa filmde Batman ya da Batgirl yer almamaktadır.

Joker 1989 tarihli Batman filminde Jack Nicholson tarafından, 2016'da Jared Leto ve 2019'da kendi adında ilk solo filmi olan Joker filminde Joaquin Phoenix tarafından canlandırılmıştır. Ayrıca hafızalara kazınan 2008 yapımı Batman: Dark Knight serisinde Joker’i canlandıran Heath Ledger, çekimlerin ardından hayatını kaybetmiştir. Belki de yaşıyor olsa, 2019 yapımı solo filmde Joker’e bir kez daha hayat verebilirdi.

Diğer karakter incelemesi yazıları için tıklayınız.