Galapagos Deniz Koruma Alanı Büyüyor

17.02.2022 / Çevre / Genel

Dünya güzel habitatlarla dolu ancak Galápagos Deniz Koruma Alanı, başka hiçbir yere benzemeyen bir okyanus ekosistemidir.

Galapagos Deniz Koruma Alanı Büyüyor

Galápagos Adaları'nı çevreleyen ve korunan sulak alanlar, Dünya'nın başka hiçbir yerinde bulunmayan 3 binden fazla deniz yaşamı türü içeriyor. Fakat her ne kadar rezerv avlanmaya kapalı olsa da, sınırların hemen devamındaki yasal balıkçılık sebebiyle bölgede oluşan kaçak avlanma ve yasa dışı balıkçılık faaliyetleri, bu suların yuva olduğu canlıları tehdit ediyor.

Cesur bir hareketle Ekvador, rezervi genişletmek ve göç yollarını korumak için 23.000 mil karelik ek bir koruma alanı belirledi. Bu genişleme, Galapagos Deniz Koruma Alanı'nı Kosta Rika'nın korunan suları Hermandad Deniz Koruma Alanı’na bağlayan yeni bir rezerv oluşturuyor.

Birçok tür için popüler bir göç yolu olan bu alanda avcılık, balıkçılık ve diğer faaliyetlerin yasaklanması ile birlikte 76.448 mil karelik bir alanda geleceğimiz için yeni umutlar yeşerebilir. Galápagos, Ekvador'un bir parçası olsa da, bölgedeki deniz yaşamının korunması ortak bir proje. Ekvador Devlet Başkanı Lasso, rezervin genişletilmesiyle ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Bugün itibariyle Kosta Rika, Panama, Kolombiya ve Ekvador olarak, dünyanın biyolojik olarak en önemli iki yaşam alanını koruyacak ve birbirine bağlayacağız. Okyanusa eklenen 60 bin kilometre karelik bir deniz rezervi ile önümüzdeki yıllarda Galapagos'a, çevresindeki okyanus sularına ve bölgedeki çeşitli deniz canlılarına çok daha yaşanılabilir bir alan oluşturacağız.

galapagos marine reserve